Yoldaşları Veysel Güney’i Ölüm Yıl Dönümünde Andılar -

12 Eylül faşist cuntası tarafından idam edilen Veysel Güney, ölüm yıl dönümünde yoldaşları tarafından Malatya’da anıldı. Anma sırasında okunan basın açıklamasını aktarıyoruz:

Dostlar, Arkadaşlar, Yoldaşlar, bugün burada darbenin kaybettiği bir Devrimcinin izinde, sizin Veysel’ in izinde yürümek için buradayız. Tüm Dostları, Katılımcıları, ailesini, yakınlarını ve arkadaşlarını saygımla selamlıyorum.

12 Eylül cuntasının kırımdan geçirdiği onbinlerce devrimciden biri olan Veysel’ in yakalanırken, yaralanırken, işkence görürken, yargılanırken, cezaevindeyken, idama giderken ve idam edilirken dik duran arkadaşlarımızdan birisidir Veysel Güney.

Genç yaşında devrimci harekete katılan, İskenderun’da devrimci mücadelesini sürdürürken, Gaziantep’te bir çatışmada yaralı yakalanan, hareketine zarar vermemek için mahkemede bile Dev. Yolcu olduğunu kabul etmeyen, 11 gün arayla iki duruşmada verilen kararla idam edilen, veda mektubu ve cenazesi ailesine teslim edilmeyen bir sıra neferidir Veysel Güney.

Veysel resmen idam edilip mezarı kaybedilen tek devrimciydi. Ancak Veysel’in cenazesini 34 yıldır bulamıyoruz. Devlet resmen idam ettiği bir devrimciyi “hüviyeti meçhul” kaydıyla gömerek cenazesini saklıyor. Pantolon ve kemer imha tutanağı olarak belge tutuyor, ancak insan konusunda aynı hassasiyeti göstermiyor.  Veysel Güney hareketine sonuna kadar inanıyor. Direnmeyi seçiyor. Veysel Güney sorgusunda da herhangi bir suçu üstlenmiyor. Veysel mahkemede de ifade değiştirmiyor. Cumhuriyet savcısına verdiği ifadede de Askeri Savcıya çıkarılınca da Teğmeni vurmadığını ısrarla vurguluyor.

Veysel idama giderken şöyle haykırıyor “Kahrolsun Faşizm. İşkenceler bizleri yıldıramaz… Savaş sloganlarımız dilden dile, silahlarımız elden ele dolaşacaksa, ölüm hoş geldi sefa geldi”

Veysel şöyle bir türkü söylüyordu :”Başım dağ, saçlarım kardır… Deli rüzgârlarım vardır… Şehirler bana çok dardır… Beni meskenim dağlardır…”

Veysel’in kaydı, tarihsel bir utanç kaydıdır,”Hüviyeti Meçhul İdam”. Veysel’e ait olduğu iddia edilen 105341 numaralı mezarın adresi bilgisayarda yoktur.

Darbeciler tarafından 11 günde idama mahkûm edilen, infazı hızla gerçekleştirilen, cenazesi ailesine verilmeyen, 34 yıldır kimsesizler mezarlığında yatan sizin Veysel’in yolunda yürümeye devam edeceğiz.

Veysel’in mektubundaki dizeleri, Veysel’in anıt mezarına aynen yazılır.

Mezarımı yol kenarına kazın, Üzerine Devrim Şehidi yazın,

Başına yumruklu yıldız kazın, Gidiyorum ölümsüzlüğe hoşça kalın.

Mezarsız Veysel Güney’den darbecilere sorular:

Beni hatırladın mı General? Ben Veysel Güney. Mezarsız ölüleri görür müsün düşünde? Bak diğerleri de burada. Necdet, Serdar, Erdal, Ahmet, Kadir, Mustafa, İbrahim, Ethem, Seyit, Necati, Ali, Ramazan, Ömer, Mehmet, Erdoğan, İlyas, Hıdır!… Bana iyi bak General! Yüzüme iyi bak!

Aklında tut, çünkü general, er ya da geç senin torunun, benim çocuklarımdan özür dileyecek. Sen torunlarına hesabını veremediğin cinayetleri miras bırakıyorsun. Torunun senin gibi olmayacak general. Ama benim çocuğum aynı bana benzeyecek.

Veysel Güney gerçek manada bir devrimci, inançlı, karalı, ilkeli, tutarlı, mücadelesini sonuna kadar sürdüren bir militan. Haksız ve hukuksuz olarak yargılandı. Cenazesi hukuksuz bir şekilde ailesine temsil edilmedi. Hukuksuzluğun ortaya çıkmaması için cenazesi ailesine verilmedi (veya) bulunamadı. Oysa askerin faili de, Ali İhsan ÖZER’İN faili de elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor.

Veysel Güney’in yoldaşları 78’liler Derneği 96 yılından bu tarafa Veysel Güney’in mezarını arıyor. Bu yolda mitingler, yürüyüşler, basın açıklamaları, yazışmalar, bildiriler, el ilanları, özel sayılar, şikâyetler, araştırma, soruşturma yapıyor. Ancak egemenler hukuksuzluğa devam ediyor.

Bizlerde hukuk ve AİHM yolunu sürdüreceğimizi, bu davanın burada bitmeyeceğini ifade ediyoruz. Veysel Güney’in mezarını er geç bulacağımızı iddia ediyoruz.

Veysel yoldaş seni Mahir’lerin, Deniz’lerin, İbrahim’lerin, Ahmet’lerin, Erdinç’lerin, Erkan’ların, Necmi’ lerin, Özgüç’lerin, Mustafa’ların, Ali İşçi’lerin, Veli Eski’lilerin, Ali İhsan ÖZER’ lerin, Yalçın Aslan’ların, Gaffar Avşar’ların, Vahap Atılgan’ların yanına uğurladık.

Veysel yoldaş hak ettiğin gibi 76 Milyon Türkiyeli’nin, 6 Milyar Dünyalı’nın alkışlarıyla seni uğurluyoruz. Güle güle Veysel Yoldaş!

10 Haziran 2015.

Yol Arkadaşları Adına

Hasan Kaya

İbrahim Ulutaş

 

Bulunduğu kategori : Sol

Yazar hakkında