Yeşil Yapı işçileri: ‘Gidelim diye şantiyede su, elektriği kestiler’ -

Altı aydır maaş alamayan Yeşil Yapı işçileri, şirketin genel merkezi önünde iki gündür eylemde. Cevizlibağ’daki Yeşil Plaza önünde toplanan işçiler, “Yeşil Yapı mağdurları burada devlet nerede” pankartıyla oturuyor. Bina önünde yoğun bir polis yığınağı, TOMA ve çevik kuvvet var ve giriş çıkışlara izin verilmiyor.

İşçiler şirketin geçen gün konkordato ilan etmesinden bile önce senetlerinin geçersiz hale geldiğini belirtiyor, ve şirket yapılan konutların büyük kısmını döviz üzerinden sattığı halde kendilerinin maaşının ödenmediğini ifade ediyor.

Çoğu Van ve Diyarbakır gibi illerden gelen işçiler, ‘Doğulu olduğumuz için sesimizi duyuramıyoruz’ diyor. İşçiler, mağdur olmamaları için birçok arkadaşlarını para toplayıp memlekete geri gönderdiklerini ifade ediyor. 3. Havalimanı inşaatında da tanıdıkları olan işçilerin bazıları karamsar: Orada binlerce arkadaşımız ayaklandı, sonuçta yüzercesi gözaltına alındı ve 24 işçi tutuklandı, diyor.

Biz de Yeşil Yapı’da çalışan genç bir inşaat işçisine mikrofonu uzattık. Özgür, şantiyede yemek, su ve elektriğin kesildiğini, şu anda hiçbir muhattap bulamadıklarını ifade ediyor…

Öncelikle kendini tanıtabilir misin?

Ben Özgür, memleketim Van, 19 yaşındayım. Yeşil Yapı’ya çalışıyoruz. 6 aydır paramızı alamıyoruz. Şu an belirli bir muhattabımız yok, kimse bizi takmıyor. Bekliyoruz, grev yapıyoruz. Hakkımızı alana kadar da devam edeceğiz.

İşyeri neredeydi?

Beyliküzü’nde İnnova 4 konutlarında çalışıyorduk. Ama maaşlarımızı alamıyoruz.

Şirket konkordato ilan etti ve bu bahaneyle işçilere maaşlarını ödemiyor değil mi.

Evet iflasını verince, bize para verme mecburiyeti kalmıyor, biz de ortada kaldık.

Toplam kaç arkadaş çalışıyordu işte?

Benim gibi 600 kadar işçi arkadaş var. İnnova 4 etabındaki konutlardan 5000 konutun 4000’ini satmışlar. Satın alanların tapularını da vermemişler, o parayı da yemişler, ya da nereye saklıyorlarsa artık. Akşamları onlar da bizim yanımıza geliyor eylem için.

Konut satın alanlar da mağdur durumda, işçiler de.

Dairesinin borcunu 2011’de bitiren bile var, ama onlar da dairesinin tapusunu alamıyor.

Ailen İstanbul’da mı?

Evet İstanbul’da yaşıyorum, beş senedir buradayız. Bu sene üniversiteye gideceğim inşallah, kaydımızı yaptık.

Hakkımızı almak için burada oturmaya devam edeceğiz. Geceye bakacağız, bir sonraki güne bakacağız. Gidebildiği yere kadar.

Devlet yetkilileri memlekette ‘kriz mriz yok’, diyorlar, sen ne diyorsun maaşını alamayan 19 yaşından genç bir işçi olarak?

Buna sadece gülünür, şaka yapıyorlar herhalde. Memleketin haline bakmıyorlar mı? Cumhurbaşkanımız diyor ki, dört tane çocuk istiyoruz sizden. Dört çocuk istiyorsun ama insanların parası yok. ‘Nasıl bakarsan bak, sadece dört çocuk isterim.’ Bence çok saçma, diyecek bir şey yok.

Şantiyedeki durum ne şu anda?

Yeşil Yapı’da şu anda çalıştığımız yerde, elektrik yok, su yok, yemek yok, yani bizi tamamen birbirimizden ayırmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bilerek elektriği kesiyorlar, suyu kesiyorlar, yemekhaneyi kapattılar üstümüze.

Niçin yaptılar? Tazminat istemeden gidin diye mi?

Aynen olay kapansın, herkes evine dağılsın, paranın üstüne yatalım diye.

Bulunduğu kategori : Emek

Yazar hakkında