Yatağan’dan Kaç Soma Çıkar? – Sosyal Haklar Derneği -

Yatağan Termik santrali ve işletmeleri geçtiğimiz günlerde özelleştirildi. İşçiler uzun zamandır özelleştirmeyi engellemek için eylem yapıyorlardı; buna rağmen özelleştiğinde yeni işvereni santrale sokmayacaklarını açıklamışlardı.
Buna rağmen özelleştirme yapıldı; özelleştirmeden sonra neler yapılacağını biliyoruz.
Önce yılların kamu işçileri haklarını kaybedecek. İşçilere, “Ya emekli ol ya 4C kapsamına geç asgari ücretle çalış” dayatmasında bulunulacak. (Taşeron sistemden daha beter olan 4C kapsamında kısmi iyileştirmeler Tekel Direnişi’yle sağlanmıştı)
Özel sektörün ilk derdi kar etmek artı değer yaratmak olduğu için, çevre kirliliği, iş güvenliği vs. önemli olmayacak. Kurulduğu 1984 yılından bu yana 5000 işçi çalışmasına rağmen iş kazalarında sadece 3 kişinin hayatını kaybettiği işletmelerde belki de bir patlamayla bunun 100 katı işçi hayatını kaybedecek.
Çevre kirliliği artacak. Halkın yoğun baskısıyla takılan ileri teknolojili arıtma filtreleri ilk eskimesinde/arızasında yenilenmeyecek. Soma Madenlerinin tarım havzalarını kirlettiği gibi çevreye zehir saçacak.
Bu ihalelere artık sadece iktidar bloğunun hemen yanı başındaki firmalar başvurmakta. İhalenin kimde kalacağı önceden belli. Bu ihaleye 3. Havalaanı inşaatının ortağı LİMAK, 3. Köprü ihalesinin ortağı İÇTAŞ da girdi. İhale bu firmalara kaldı. Ama ihaleyi alan grup kamuyu zarara uğrattığı için yasaklı olmasına rağmen Torunlar Gıda (Mecidiyeköy’de 10 işçinin öldüğü inşaatın gurubu), Limak ve IC İçtaş ihaleden az önce çekiliverdikleri Gediz Elektrik Dağıtım ihalesini de almışlardı.
Bu termik santral aynı zamanda bölgedeki madenlerin geleceğini de belirleyecek. Bu madenlerden bir tanesi TKİ’nin en karlı 3 işletmesinden biri ve hiç bir iş kazası olmayan bir madenken bedelsiz devredilmiştir.
Yatağan Termik Santrali zarar eden bir kuruluş değildir. Yıllardır Muğla ili kurumlar vergisi 1.incisidir.
Bu maddeleri uzatmak mümkün ama yine inşaat- enerji- maden sektörlerinde yaşanan bir yağma var. Ve bu yağma işçilerin emeklerini sömürmeden, canlarını almadan ve doğayı katletmeden yaşanmıyor.
Doğayı, kamu kaynaklarını, madenleri yağmalayanlar Soma’da 2800’ün üzerinde işçiyi bir SMS ile işten çıkarıyor. Devlet verilen sözleri tutmuyor, işçiyi açlıkla terbiye ediyor. İşten çıkarılmalar Soma Madencilik AŞ’in Soma işçi katliamı nedeniyle malvarlığı üzerindeki tedbirin kaldırılmasına yönelik oyunudur. İşçilerin tazminatlarının ödenip ödenmeyeceği dahi bu oyunun parçasıdır. İş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda gerekli adımları atmayan, İLO sözleşmelerini yıllarca imzalamayanlar Vladimir Putin’in Türkiye’yi ziyaret ettiği gün Akkuyu ÇED raporunu “el çabukluğu” marifet onaylıyorlar.
Yatağan işçileri SEKA’nın, Tekel Direnişi’nin belleğiyle direniyorlar. Yıllardır direnen Yatağan İşçilerinin birliği işçilerin kendi iş ve yaşam alanlarında en doğru kararlarını vereceğinin de göstergesidir.
Sosyal Haklar Derneği olarak diyoruz ki;
Başta Yatağan termik santrali olmak üzere tüm özelleştirmeler iptal edilsin.
Daha önce özelleştirilen ve/veya rödovans yoluyla özel sektöre devir edilen tüm işletmeler yeniden kamulaştırılsın
Tüm kamu işletmeleri işçilerin ve yerel halkın/ve sivil kurumların denetimine açılsın.
Eğer bugün bir şey yapmazsak yarın Yatağan’dan kaç Soma çıkar hesabını yapacağız.
Yarın acımızı örgütlememek için şimdiden direnmeyi ve dayanışmayı örgütleyelim.
Sosyal Haklar Derneği

Bulunduğu kategori : Emek

Yazar hakkında

İlgili Yazılar