validebağ korusunu koruyalım – başlangıç -

 

İstanbul’un tüm yeşil alanlarına, parklarına, bostanlarına göz koyan iktidar ve sermayenin açgözlülük ve zorbalığı, günlerdir Validebağ ve Çamlıca halkını hedef alıyor. Üsküdar Belediyesi, Validebağ Korusu’nun bitişiğinde bulunan hayli küçük bir alana bir cami yapmak için günlerdir halka kök söktürüyor. Açılan dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararı alınmasına, yönetmeliklere aykırı olmasına, cami yapımı için yeterli alan olmamasına ve bilirkişi raporlarına rağmen türlü ayak oyunlarıyla bu yeşil alanın betonlaştırılmasında  ısrar ediliyor. Mahallelinin itirazlarına rağmen Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen hukuku ayaklar altına alarak baskı ve zorbalık yoluyla inşaatı gerçekleştirmeye çalışıyor. 

Ancak başta Çamlıca-Ata Konakları sakinleri ve Validebağ Gönüllüleri olmak üzere, bütün kent savunmaları, dayanışmalar, mahalle forumları, her kesimden insan, kısacası İstanbul halkı günlerdir söz konusu alanı terk etmeyerek  bu yeşil alanı korumaya çalışıyor. Halk direniyor ve bütün baskılara, gözaltılara, zabıta ve polislerin şiddetine rağmen mücadele etmeye kararlı olduğunu gösteriyor.

Bizler, Validebağ Korusu’na saldırmanın, bu yeşil alanı betonlaştırarak ortadan kaldırmanın bir bahanesi olarak kullanılan cami yalanına rağmen inşaatı yaptırmayan mahalle sakinleri ve koru gönüllüleriyle dayanışma içerisinde olduğumuzu duyuruyoruz. Tüm İstanbul halkını bu hukuk dışı inşaatı engellemeye ve alanı yeşil alan olarak muhafaza edip tekrar düzenlemeye çağırıyoruz.

25 Ekim Cumartesi günü, saat 19.30’da Acıbadem Cad. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi önünde buluşuyor ve Validebağ Korusu’na, kaçak inşaat alanına yürüyoruz.

Zorbalığın, talanın kazanmasına izin vermeyelim. İstanbul’u, yeşil alanlarımızı, Validebağ Korusu’nu savunalım!

Başlangıç

Bulunduğu kategori : Duyurular

Yazar hakkında

İlgili Yazılar