Terzi Fikri’yi saygıyla anıyoruz -

Fatsa’nın Devrimci Belediye başkanı Terzi Fikri 12 Eylül zindanlarında gördüğü işkencenin ardından 4 Mayıs 1985 tarihinde hapishanede kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

60’lı yıllardın başından itibaren TİP, Dev-Genç , THKP-C ve Devrimci Yol saflarında mücadele eden Terzi Fikri, Giresun ve Ordu’da Fındık’ta sömürüye son mitinglerini örgütledi.

1979 yerel seçimlerinde tüm partilerin toplamından fazla oy alarak Fatsa Belediye Başkanı seçildi.

Seçimlerden bir ay sonra Fatsa halkı, kendi seçtiği temsilciler aracılığıyla 11 halk komitesi kurdu.

Yapılan ilk toplantılarda halkın gizli oy, açık sayım esasına göre komite üyeleri seçildi. Seçilen komite üyelerinin görevleri, halkın sorunlarının takipçisi olma, Belediye çalışmalarını denetleme, Belediyece karşılanan ihtiyaç maddelerinin dağıtımı gibi işlerdi. Halkın belediye yönetimine katılımı komite üyeleriyle sınırlı kalmadı. İki ayda bir yapılan halk toplantılarıyla Fatsalıların yönetime doğrudan katılımı sağlanmaya çalışıldı. Komitelere sadece devrimciler değil diğer parti (AP, MSP, CHP) destekçileri ve yöneticileri de katıldı.

“Dört yılda yapılamaz” denen Fatsa sokakları, kadın-çocuk herkesin katılımıyla sürdürülen “Çamura Son” kampanyasıyla bir hafta içinde yeniden düzenlendi. Fatsa kadınlarının çabalarıyla 400 profesyonel kumarcının bulunduğu ilçede kumar oynamaya son verildi.

Yüksek faizli tefeci sömürüsü son buldu; büyük tefeciler, yoksul köylülerden, biriken faiz borçlarını toplayamadılar.

Dönemin başbakanı 50’den fazla vatandaşın hayatını kaybettiği Çorum katliamından sonra “Çorum’u bırakın Fatsa’ya bakın” sözleri ve çevre ilçelerdeki belediye başkanlarının Fatsa’ya gelip Terzi Fikri ile görüşmeleri üzerine “bırakırsanız 100 Fatsa çıkar” açıklamaları ile Fatsa halkını hedef göstermeye başladı.

Önce faşist vali Reşat Akkaya’nın Ordu’ya atanması, ardından 11 Temmuz 1980’de başlatılan “Nokta Operasyonu”, devletin Fatsa’da Fikri Sönmez’in Belediye Başkanlığı ile birlikte oluşturulmaya çalışılan yeni hayat biçimine doğrudan ve açık saldırısı oldu. Operasyon öncesinde Fatsa AP, CHP ve MSP İlçe Başkanlarının basına yaptıkları “Her yerde kan var, biz burada huzur içindeyiz. Fatsa’da komünist işgal yoktur. Halk vardır. Halkın yönetimi vardır. Fatsa’da ateş ile barut yok, böylesine huzurlu bir yerde olay çıkartmayı istemek niye?” şeklindeki açıklamaya aldırış edilmedi ve Fatsa halkı 11 Temmuz sabahı tank sesleriyle uyandı. İlçenin sokakları asker ve polisle dolmuş, yollar kariyerlerle kesilmişti. Denizde silahlarını Fatsa’ya çevirmiş iki hücumbot duruyordu. Askerler ve polislerin arasında maskeli muhbirler vardı. Sonradan bunlardan kimisi hakkında tutuklama kararı olduğu anlaşıldı.

Terzi Fikri üç ay işkence gördükten sonra konduğu cezaevinde 4 Mayıs 1985 tarihinde hayatını kaybetti.

Mücadelesi, mücadelemizdir…

Bulunduğu kategori : Sol

Yazar hakkında

İlgili Yazılar