“Terör” Nasıl Bitirilir, “Terörü” Kim Bitirebilir? – Hatice Türkyılmaz -

 

Biz halk olarak bu kadar “safoz” muyuz gerçekten… Samimiyetle soruyorum… Haberlerde anlatılan hikâyelere inanıyor muyuz? Ölü çocukları analarına gömdürtmeyenler… 18.000 lira bulamadıkları için ölmüş olan diğer çocukları almaya, öldürtmeye çalıştıkları köylüleri gönderenler. Ölenlerin sayısını vermekten aciz asker… Az da olsa şüphelenmiyor muyuz?.. Çocuklarımızı bu adilerin hırslarına, bu masallara kanıp kurban etmeyi kabul ediyor muyuz gerçekten?

“Hiç sormuyor muyuz hani her harekâttan sonra bitiyordu bu iş… Kaç harekât oldu… Nooldu?” diye… 30 senedir… Ben söyleyeyim… 16 adet kara, 47 adet hava, 25 adet kara ve hava harekâtı sınır dışına… Sayısız sınır içine… Turgut Özal “Bu devlet, haince kan döken teröriste bedelini ödetecek güçtedir demiş” 1988’de… Çiller “Terör ya bitecek ya bitecek” demiş. Bülent Ecevit “Terör örgütüne hizmet eden herkes, hesabını vermeye hazır olsun” demiş. Mesut Yılmaz ve asıl Demirel… Hep terörün kökünü kazımaya aday olmuşlar.

Genelkurmay’ın eski başı İlker Başbuğ 2009 itibarıyla “TSK’nın şehit sayısı 4.970, PKK 40 bine yakın ölü vermiştir” demiş. Güvenlikçi dangalaklara göre büyük başarıymış. Bire sekiz öldürmek.

Büyük başarı: Murat operasyonu misal… “Türk Ordusunun 40.000 personeline karşın Murat Karayılan önderliğindeki PKK’nın 450 militanı bulunmaktaydı.” diye yazıyor kaynaklar… Tankla, topla, tüfekle hava harekâtı ile uçak ve helikopter ile… üzerine bomba yağdırdıkça…..” kalleşçe” falan deyip duruyorsunuz… ama elinde avucunda ne varsa zırhlı araçlarla, bir orduyla… gerilla demeden, sivil demeden, kadın demeden, çocuk demeden, katır ve insan demeden öldürdükçe… hadi senin istediğin gibi söyleyeyim, “güvenlik güçleri teröristlerle kararlılıkla mücadele ettikçe”… yerden biter gibi insan bitiyor demek ki… zulmettikçe insan olup karşınıza dikiliyor taş toprak… Şöyle anlatayım… Çekici çeliğe vurdunuz kırılmadı çelik… Bir daha vurdunuz kırılmadı… Bir daha, bir daha, bir daha… Vurdunuz kırılmadı… Çeliklendi… Şimdi yine çekici çeliğe vurdunuz niye kırılsın? Vuranın psikolojisi değişti diye mi?… Psikolojisi bozuk biri 400 vekile kafayı taktı diye mi?… Niye kırılsın? Bir halk bin yıllık kendi toprağında hiç yenilir mi? Neden yenilsin? Sen yenildin mi ki o yenilsin?

Otuz sene seni böyle yediler işte. Ne zaman “benim hakkım nerede?” desen “teröre karşı milli birlik beraberliğe ihtiyacımız olan şu günlerde” dediler. Sen de terörist ilan edilmekten tırsıp sustun. Ne zaman ki barış konuşulur oldu, seni de yönetemez oldular ağaç deyip yeter deyip sokağa çıktın… Öyle bir çıktın ki tozlarını attın… Hem kaç zamandır ölüm haberi gelmiyordu çocuklarımızın… Şimdi seçimlerde istediğini alamayınca bu kere… Neden olduğunu nasıl başladığını hepimiz biliyoruz… Derdi ölümü gösterip sıtmaya razı etmek… Terörle mücadelenin MHP’lisi, CHP’lisi AKP’lisi yok deyip, sizi kendi arkasına dizmek. Kendi ayakkabı kutularını, saraylarını, başkanlık hırslarını vatan meselesi diye hepimize yutturmak… İyi taktikmiş yalnız… Yiyorsun gibi…

Görmüyor musun? Çocuklarımızı yiyor herif… Üzerine üniforma giydirip gönderme çocuklarını… Çünkü o üniformanın onuru ve haysiyeti çoktan çiğnendi. O üniforma içinde bir kadına tecavüz edebilir, dövebilir, çırılçıplak sokağa atabilir… Üzerinde fotoğraf çektirilebilir. O üniforma içinde bunları yapmak serbest… Ama o üniforma içinde doğruları söyletmezler adama… Canın kardeşini bir tabuta koymuş olsalar da hırsları uğruna… o üniforma ile acından ölerek doğruyu söylersen sana o üniformayı çıkarttırırlar…. Sen buradan hesap biç… Dahasını anlatayım mı? O üniforma içinde yapılmışları… tecavüzleri… bok yedirmeleri… işkence ve asit kuyularını… Sen çocuğuna onur ve haysiyet diye bunları mı öğrettin?

Çocuğunu üniformayla oraya yollama kardeşim… Orada o çocuk kuş gibi korumasız yollanacak bilmediği bir araziye… ya da kafes gibi bir karakolda işgalci gibi bekleyecek ölümü… korkacak…korkacak… o kadar korkacak ki korkudan delirecek gibi olacak… korku içinde dehşet içinde öl… ötesini yazmayacağım… Senin pamuklara saramadığın, öpmelere doyamadığın çocuğuna bir delinin hırsı uğruna bunların olmasına izin verme…

Sen bakma TV yorumcularının HDP PKK ile arasına mesafe koysun, terör desin, açıklamalarına. Kendileri hayatlarında bir kere doğruyu söyleyebilmişler mi? Bir kere hırsıza hırsız, katile katil diyebilmişler mi? Bir kere hırsız ve katille aralarına bir mesafe koyabilmişler mi? Yememiş mi?.. Yandan kenardan “vay bizi konuşturmuyorlar” ayağına yatıyorlar. Savaşı başlatanın da 400 vekil şantajını yapanın da kim olduğunu biliyorlar. 12 yaşında Cizre’de buz içinde yatan çocukların da, 18 yaşında 18.000 lirayı bulamayıp “zorunlu” askere giden ve orada bile bile ölüme gönderilen çocukların da katili ortada… biliyorlar… Kürtleri Türkleri birbirine kırdırıp seçim hesabı yapan kan emici katillerin hesabı ortada… Rüzgârı arkasında bulup sokağa çıkan it sürüsünün… hepsinin hesabı ortada… biliyorlar… Söyleyebiliyorlar mı?

Siz bir kere orada öldürülen bir sivilin yakınının konuşturulduğunu duydunuz mu o televizyonlarda? Onu bırak öfkeli şehit yakını ile bir röportaj? Penguen belgeseline devam. İş başa düşüyor kardeşim. Kimse senin yerine yapmayacak bu işi. Gezi’deki gibi… Yeter diyeceksin…

Yok öyle kolay dava… Hesabı Kürtlere kesmek kolay… Onlara değil senin tepene basana yeter diyeceksin… Bir kere korkunu yeneceksin… Senden zayıfa değil güçlüye kafa tutacaksın… 90 yıldır yapmadığın işi yapacaksın, devletine bi “çüş!” diyeceksin… O devlet senin olmaktan da çıkmadı mı? Hadi doksanlarda “vatan millet Sakarya” diye korku belasına yedin. Artık sarayı, ayakkabı kutusu bu kadar burnuna girmişken de mi yiyorsun? Yemeyeceksin. Karşında düşman gördüklerin bile bunlardan daha insan… IŞİD katillerine karşı kim savaşıyor? Kim onları besliyor? Sen benden iyi biliyorsun.

Senin çocukların havaya uçar, kendi topraklarında esir düşer, korku içinde ölürken maça giden, sırıtarak babası ölmüş bir çocuğu siyasi aksesuara çevirene yeter diyeceksin…

Hâlâ çıkıp 400 diye sayıklayana yeter diyeceksin… “Delikanlı” olacaksın… “Biz ezilmiyor muyuz, Ben isyan ediyor muyum?” diye hayıflanmayacak, isyan edeceksin.

Ha “ben de o… cesaret yok diyorsan”… O zaman cesareti olana terörist deyip durma… Çocuklarını öldürtenlerin ayaklarını öpüp tabutları başında ağlamaya devam edeceksin.

Bulunduğu kategori : Dâhiliye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar