Suriye’ye emperyalist saldırıya hayır! -

ABD, Fransa ve İngiltere, sabaha karşı Suriye’ye füze ve hava saldırısı düzenledi. Şam başta olmak üzere bir dizi kente 100’den fazla füze atıldığı, Suriye ordusunun yanı sıra İran destekli güçlerin de hedef alındığı belirtiliyor. Trump, yaptığı açıklamada saldırının aynı zamanda İran ve Rusya’ya uyarı niteliğinde olduğunu söyledi. Öte yandan ABD savunma bakanı saldırının bir seferlik olduğunu ve şu an için başka saldırı planlanmadığını ifade etti.

Trump’ın bu saldırıya onay vermesinin önemli bir nedeni ABD iç siyasetinde yaşadığı sıkışma: Seçimlerde Rusya’dan destek aldığına dair iddialar ve başlatılan FBI soruşturması, Trump üzerinde ciddi bir baskı yaratıyor. Bir türlü istikrarlı bir kabine yaratmayı başaramayan Trump’ın desteği anketlerde düşüyor; Trump, Kasım 2018’deki ara seçimlere kadar bu desteği artırmayı hedefliyor. Bizim de yabancısı olmadığımız bir biçimde, dış operasyonlarla milliyetçi bir hamaset havası estirmeye çalışıyor.

Her ne kadar öncesinde Trump, Suriye’den çekilmekten bahsettiyse de, kabinesine atadığı Pompeo ve Bolton gibi isimler önümüzdeki dönemde ABD’nin gerek Suriye gerek İran’a karşı daha saldırgan bir politika izleyebileceği izlenimini veriyor. (Bkz. http://baslangicdergi.org/trump-savas/)

Bölgede ABD’nin bu saldırısını destekleyen ülkeler arasında İsrail’in yanı sıra Türkiye yer aldı: Suriye’de yürüttüğü kara operasyonlarını adeta ABD karşıtı, ‘anti-emperyalist’ bir hamle olarak lanse eden hükümet, bu sefer Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasıyla, ABD füze saldırısını ‘yerinde bir tepki olarak’ tanımlayarak ‘memnuniyetle karşılıyoruz’ ifadesini kullandı.

ABD’nin Irak ve Afganistan işgallerinin bu ülke haklarına yaşattığı ağır bedeller ve yıkım ortadayken, Suriye’ye emperyalist müdahale asla kabul edilemez.

Bugün Suriye emperyalistler arası rekabetin av sahası, kendi jeostratejik çıkarlarını maksimize etmek isteyen emperyal ve bölgesel güçler için adeta deneme tahtası ve güç gösterisi alanı haline getirilmiş durumda. Suriye’deki istisnasız tüm emperyalist saldırılara hayır demek şart; ülkedeki bütün dış güçlerin müdahaleleri derhal sona erdirilmelidir. Ülkenin kaderini ancak ve ancak Suriye halklarının özgür iradesi belirleyebilir.

Bulunduğu kategori : Başlangıç Yazıları, Hariciye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar