inşaat-iş: sirkeci büyük postaneyi işgal ettik -

PTT Sirkeci Ek Hizmet Binası şantiyasinde çalışan inşaat işçilerinin alacakları için başlattığımız eylem bugün yaklaşık 1 saat süren bir işgal eylemiyle devam etti.

Geçtiğimiz hafta PTT yönetimi ile yapılan görüşmeler neticesinde yönetim bugün (10/11/14) işçi alacakları için ödeme yapacağını ifade etmişti. Öğleden sonra yapılan görüşme sırasında yönetimin bir ödeme yapmayacağını söylemesi üzerine işçi arkadaşlarımız kendi inisiyatifleriyle Sirkeci Büyük Postane Binasını işgal ettiler. Özel güvenlik ve polis güçlerinin saldırılarına rağmen yaklaşık bir saat süren eylem süresince postaneye giriş tamamen kapatıldı. İnşaat işçisinin bu kararlı duruşu neticesinde kendi içinde defalarca toplantılar düzenleyen yönetim sonunda bizimle görüşme talep etti. Görüşmede taşeron şirket Zamir İnşaat’ın PTT’ye ait başka bir şantiyesinde yürüttüğü çalışmadan doğan hakedişinin kesilerek, tüm alacakların ödeneceğine dair söz verdiler. Aldığımız söz neticesinde işgal eylemini sonlandırdık. Ödeme yapılmaması durumunda işgalin tekrarlanacağını açıkça ifade ettik. Umarız işleri daha da zorlaştırmayı tercih etmezler.

Yarın bakanlık müfettişleri tarafından yapılacak incelemeler için, kapısına tamamen hukuksuz bir şekilde kilit vurulan şantiye binası açılacak. İşçilerin alacaklarına ilişkin tespitler yapılacak. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Kamuoyuna duyurulur.

İnşaat İşçileri Sendikası / İnşaat-İş

Bulunduğu kategori : Duyurular

Yazar hakkında