shd’den validebağ saldırısına kınama -

 

Sosyal Haklar Derneği (SHD) bir açıklama yaparak Validebağ Korusu’nu koruyanlara saldırıyı kınadı ve SHD Genel Başkanı Av. Can Atalay diğer gözaltıların serbest bırakılmasını istedi.

SHD’nin açıklamasında şöyle denildi:

Bir belediye başkanı düşünün ki “Usta’sının çırağı” ağzıyla, Validebağ Korusu’nu korumaya çalışan eylemcilere “Fazla tolerans azdırıyor” diye çıkışabiliyor. Oldubittiye getirerek, yargı kararlarını hiçe sayarak iş makineleriyle Validebağ Korusu’nda hafriyata başlıyor.  “Koruyu koru” sloganıyla bir araya gelen yurttaşlar aylardır bu hukuksuzluğa karşı mücadele veriyor.

Bugün koruyu korumak için iş makinelerine ve polis /zabıta saldırılarına koymaya çalışırken derneğimizin başkanı Avukat Can Atalay’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi darp edilerek gözaltına alındılar. Adli Tıp kontrolleri sonrasında Can Atalay ve gözaltındaki insanlar tekrar darp edildiler.

Biz biliyoruz ki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen Validebağ Korusu “dini tesis alanı” adıyla başlayan imar değişiklikleriyle rant alanına dönüştürmenin yolu açılıyor. Bunun için topluma “çevreci değil camiye karşı çıkanlar” mesajı verilerek rant ve imar faaliyetlerinin yolu açılmak isteniyor.

Sosyal Haklar Derneği olarak bu hukuksuz ve doğa katliamı uygulamayı kentimize karşı işlenmiş suç sayıyoruz. Halkın değil hırsızların, yolsuzluk yapanların, rüşvetçilerin, haklarının korunduğu “Yeni” Türkiye’de korumuza, kentimize sahip çıkacağız.

Bizler hırsızlığın, çürümenin, savaş politikalarının, iş cinayetlerinin, kadın cinayetlerinin, topluma, kente ve doğaya karşı suçların artığı bu dönemde de kentimizi ve yaşam alanlarımız savunacağız.

Baskılar, gözaltılar durduramayacak mücadelemizi!

Gözaltılar derhal serbest bırakılsın!

Sosyal Haklar Derneği

Bulunduğu kategori : Kızıl-Yeşil

Yazar hakkında

İlgili Yazılar