Roboski: Neler olmuştu? -

28 Aralık 2011 günü saat 21.39 ila 22.24 arasında TSK’ya ait savaş uçakları Irak sınırında kaçakçılık yapan bir grubun üzerine dört bomba bıraktı. Grupta içinde çocukların da olduğu 38 kişi ve yanlarında en az 50 katır vardı. Katırlar petrol ve sigara taşıyordu.

Katliamdan sadece dört kişi sağ çıkabildi. Ölen 34 kişiden 9’u henüz reşit bile değildi.

Hükümet yaşananların bir kaza olduğunu savundu. Ancak eldeki bilgiler bunun tam tersini göstermekte.

Bombardıman muhtemelen, 19 Ekim 2011’de Çukurca Hakkari’de gerçekleşen, 24 askerin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgiliydi. Hükümet ve ordu PKK’den intikam almak istiyordu. Muhtemelen yüzeysel bir istihbaratı, Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’in Türkiye’ye geçip saldırı düzenleyebileceğine ve bir grup kaçakçının arasında saklandığına dair kanıt olarak kullandılar.

Sonuçta bu yüzeysel bilgi, bir operasyon planlamak için kullanıldı. Ama sonunda Erdal’ın bu grubun içinde olmadığı ortaya çıktı.

Roboski’deki askerler orada yaşayan ve geçinebilmek için kaçakçılık yapan insanları ismen tanıyordu ve oradaki tek geçim yolu olan kaçakçılıktan da haberdardı. Ayrıca savaş uçaklarının kalkıp bir yeri bombalaması emrinin ‘yerel bir inisiyatif’ olarak görülemeyeceği de açık.

Katliama ışık tutabilecek önemli belgelere kısa süre içinde ‘devlet sırrı’ damgası basıldı. En önemli belgelerden biri, bombalamadan hemen sonra İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan rapordu. Ancak 11 Ocak 2012’de (yani ancak iki hafta sonra) oluşturulan meclis araştırma komisyonu bu raporu kullanamadı. Raporu sadece görmelerine ve not almalarına izin verildi ama tek bir kopya ya da fotoğraf alamadılar.

Komisyon, hükümet yetkililerinin ve devlet kademelerinin tepe isimleriyle de görüşemedi. Hava Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanı, savunma ve içişleri bakanları ve dönemin başbakanı Erdoğan ifade bile vermedi. Bu arada, komisyonda beş AKP’liye karşılık üç muhalefet partili vekil vardı.

Katliamın faillerinin bulunup cezalandırılması için mücadelelerine devam eden Roboskili ailelerin bu sene, katliamın 6. yıldönümü dolayısıyla yapacakları anmaya OHAL yasağı getirildi. Şırnak Valiliği’nin olağanüstü hali gerekçe göstererek her aileden bir kişinin anmaya katılabileceği kararı aldığı belirtildi.

Karara tepki gösteren Roboskili aileler, her aileden bir kişinin katılmasının mümkün olmadığını ifade ederek, anmayı gerçekleştireceklerini söyledi. 28 Aralık Perşembe günü yapılması beklenilen anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri, Diyarbakır Barosu heyeti ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisinin katılacağı kaydedildi.

Bulunduğu kategori : Dâhiliye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar