Provokasyonlar ters tepecek, kazanacağız! -

 

Diyarbakır’da HDP mitingine yönelik bombalı saldırı, AKP/Erdoğan rejiminin HDP’nin barajı aşmasından ne denli korktuğunun son örneğidir.

Seçim sürecinde HDP’ye dönük iki yüze yakın saldırı gerçekleştirildi, bunların çoğunun failleri açığa çıkartılmadı.

Bingöl’de HDP aracının taranması, Erzurum’da HDP mitingine saldırılarak HDP aracının yakılması ve Diyarbakır’daki bombalar, Erdoğan ve saray kabinesinin HDP’nin yükselişi karşısında nasıl bir paniğe sürüklendiğinin apaçık göstergeleridir.

Erdoğan AKP gerilerken bir de HDP’nin barajı aşmasının başkanlık hayallerine son vereceğinin, kendi kişiliği etrafında tesis etmeye çalıştığı rejim için sonun başlangıcı anlamına geleceğini biliyor. Bildiği için de her geçen gün daha da saldırganlaşıyor.

Meydanlarda gırtlağını yırtarcasına HDP’ye dönük trajikomik iddialar ve komplo senaryoları öne sürmesi belli ki yetmiyor. HDP rüzgarının önünü alamıyor. Alamadığı için de Ağrı’daki provokasyondan başlayarak “derin” operasyonlar için düğmeye basmış durumda.

Erdoğan ve saray kabinesi, provokasyonlarla HDP tabanını sokağa, çatışmaya çekmeye, yeni bir “6-7 Ekim” ile seçim öncesinde HDP’yi kriminalize etmeye çalışıyor. HDP’yi terörle, şiddetle, çatışmayla özdeşleştirmek, böylece HDP’ye dönük sempatinin önünü almak, onu gayrımeşrulaştırmak için kurmayacağı karanlık tezgâh kalmamış görünüyor.

Ancak Erdoğan kiminle aşık attığını bilmediği için yanlış hesap yapıyor. Örgütlü ve disiplinli bir halkla, zafere susamış olduğu için birbirine dayanışmayla kenetlenmiş bir halkla karşı karşıya. Başaramayacaklar, provokasyonlar ters tepecek. HDP barajı aşacak, “bizler” kazanacağız.

Başlangıç olarak bir kez daha tüm sosyalist ve sol kesimleri, “onu başkan yaptırtmamak”, siyasal güç dengelerinde ezilenler lehine bir kaymayı kışkırtmak için HDP’ye oy vermeye, şu kalan iki günde HDP’nin barajı aşması için her türlü çabayı göstermeye çağırıyoruz. Tarihsel bir sorumlulukla karşı karşıyayız. Bu sorumluluktan hangi gerekçeyle olursa olsun kaçmaya kalkmanın hiçbir özrü, hiçbir mazereti olmayacaktır.

El ele verelim, barajı birlikte, dayanışmayla yıkalım. Gerisini, eksiğimizi gediğimizi seçimden sonra yaşayacağımız mücadelelerde omuz omuza birlikte tartışır, konuşuruz… Şimdi zafer için birlik olma zamanı!

Başlangıç

Bulunduğu kategori : Başlangıç Yazıları

Yazar hakkında

İlgili Yazılar