Perinçek Mahkemesi: Ulusalcılık Bir Kez Daha Kendisini Ermeni Soykırımı Üzerinden Tahkim Ediyor – Mert Kıvılcım -

İşçi Partisi Başkanı Doğu Perinçek ile İsviçre Hükümeti arasında AİHM’ye (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) taşınan davada bugün savunmalar alındı. Mahkeme gerekçeli kararını birkaç ay içinde açıklayacak.

Perinçek’in temel savunusu Ermeni Soykırımı’nın olmadığı, olanların da emperyalist devletlerin bir oyunu neticesinde gerçekleştiği şeklinde… Perinçek’in avukatı Mehmet Cengiz bugün mahkemede şunları söyledi: “1915 olaylarının soykırım olduğuna dair mahkeme kararı yok. (…) Perinçek’te bin yıl arasanız ırkçılık kastı bulamazsınız.” Perinçek ise kendini şöyle savundu: “Ermeni soykırımı ‘iddiaları’ Avrupa’da Türk düşmanlığının aracı oldu. Nefret söylemini burada mahkûm edelim.”

Biz burada filmi biraz daha geriye saralım. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi, cemaatle yaptıkları “kutsal ittifak” bozulan AKP hükümeti, ulusalcıları arkasında yedeklemek için davadaki yargılamaları hükümsüz kılacak gelişmelere imza attı ve ulusalcıları hapisten çıkardı. Ulusalcılar ise her zamanki gibi kendilerine biçilen rolü en iyi şekilde oynadılar ve cemaati hedef tahtasına oturtmaktan çekinmediler.

Bu danışıklı dövüş bugün Strasbourg’daki mahkeme öncesinde de kendisini gösterdi. Ergenekon davasından tutuklu yargılanan ve yurtdışına çıkış yasağı olan Perinçek’in bu çıkış yasağı bizzat şimdiki AKP hükümeti tarafından kaldırıldı. Bununla da kalmadı. Perinçek’i ve tabii ki onun dile getirdiği kadim devlet tezlerini tekrar gündeme getirmek için zaten bildiğimiz ama kendisini böyle “kriz” dönemlerinde daha çok gösteren ittifak mekanizması işledi. “Makara, kukaracı” Egemen Bağış ile CHP’li Deniz Baykal aynı karede sohbet içindeyken ve keyifleri yerindeyken güzel fotoğraflar verdiler. Yine CHP cephesinden Haluk Koç ve Gülsün Bilgehan da Perinçek’i ve tezlerini desteklemek için mahkemedeydiler. MHP’yi de buna eklemeliyiz.

Diğer taraftan CHP Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da Perinçek’i desteklediğini kaydedelim. Kılıçdaroğlu bu hafta verdiği bir demeçte şunları söyledi: “Sayın Perinçek’in açıkladığı bir düşünceden dolayı yargılanmasını doğru bulmuyoruz. Düşünce özgürlüğü denen bir kavramın arkasında hep beraber durmalıyız. Bütün çağdaş dünyanın durması gerekiyor. Bu bağlamda görüşülecek olan davanın olumlu sonuçlanması kanısındayım.”

Cumhuriyet gazetesi bile bugün web sayfasında yaptığı yayında konuyu “Perinçek: Avrupa insanının özgürlüğü için buradayız” üst başlığıyla verdi ve yazının altında Perinçek’in savunmasının tam metnini yayınladı.

Bütün bu tablodan görüleceği üzere Türk devletinin kadim çıkarları söz konusu olduğunda AKP hükümeti, CHP, ulusalcılar ve hatta Cumhuriyet gazetesi kol kola girmekten çekinmiyorlar. Ermeni toplumuna ilişkin “acılarını paylaşıyoruz, hepimiz kardeşiz” retoriği bir kez daha tel tel dökülüyor. Hepsi, konu Ermeni soykırımı olduğunda kendi duruşlarını ve elbette “kutsal devlet”in çıkarlarını korumak için kol kola giriyorlar. Bu konu, onların turnusol kâğıdı… Emekçilere söyledikleri yalanları bu şekilde teşhir etmek de bizim görevimiz olsun.

Bulunduğu kategori : Dâhiliye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar