Patriyarka aba altından sopa göstermeye devam ediyordu! – Aslı Özgen Tuncer -

 

Özgecan’ın katlinin gündeme düştüğü o yakıcı günün akşamı, HaberTürk ana haber bültenine Kadına Şiddete Son Platformu başkanı avukat Hülya Gülbahar ile KADEM başkanı Sare Aydın konuk oldu. Sare Aydın’ın konuşması, Özgecan’ın katlini münferit bir vaka gibi göstermeye çabalayan ve günlerdir anaakım medyada tekrar edilen söylemin tüm nüvelerini içeriyordu: “Bu bir kadına şiddet vakası değildir,” diyordu Aydın, “bu bir vahşettir.” Sadece HaberTürk’de değil diğer haber kanallarında, internet sitelerinde, ertesi günü gazetelerde ve sosyal medya gibi her türlü mecrada Özgecan’ın “masumiyeti” ısrarla vurgulanan unsurlardan biri oldu. Evet, Özgecan 20 yaşındaydı; tehlikenin de farkındaydı, yanında biber gazı spreyi taşıyordu ve direnmeyi bırakmamıştı. Peki ya “sadece bir kez selamlaştığı bir erkekle alkol alıp yatağa giren” Nazlı Sinem? Hatırlayalım: 2010 yılında bir apartman boşluğunda cesedi bulunan Nazlı Sinem’in ölümüyle ilgili görülen dava kararı dün açıklandı. Katil zanlısı iki erkek kardeşin beraatini açıklayan mahkeme kararında Nazlı Sinem’in “sadece bir kez selamlaştığı bir erkekle alkol alıp yatağa girdiği”nin vurgulanması gözlerden kaçmadı.

Buradan ne anlamalıyız? Bu dil bize açıkça bazı kadınların katlinin vacip olduğunu söylemiyor mu?! Biz bu dili tanıyoruz! Kadınların arzusunu hiçe sayan bu anlayış, erkeğin arzusunu her daim üstün, geçerli, baskın gören patriyarkal şiddet mekanizmasının tezahürlerinden biri. Erkeklerin babaları ve biraderleriyle beraber bir erkek dayanışması içinde el birliğiyle katlettiği kadınlar, patriyarkanın türlü mekanizmaları tarafından defalarca kez tekrar tekrar öldürülüyor, öldürülmeleri haklı gösterilmeye çalışılıyor. Yine patriyarka aba altından sopa göstermeye devam ediyor! Yeni cinayetlere medya, hukuk, devlet el birliğiyle çanak tutuyor. Şairlerin dediği gibi:

“Türkiye’nin güneyinden üzücü haberler geliyor

Türkiye’nin kuzeyinden üzücü haberler geliyor

Türkiye’nin doğusundan üzücü haberler geliyor

Türkiye’nin batısından üzücü haberler geliyor

Türkiye giderek üzücü bir habere dönüyor…”[1]

Tek suçu sadece okuldan evine gitmek olan kadınların da, seks işçilerinin de, transların da, canı sadece flört etmek istediği için tecavüze uğrayıp katledilen kadınların da katilini tanıyoruz! Hepsinin hesabı sorulacak!

[1] Aslı Serin ve Birhan Keskin’in şiirinden: http://160incikilometre.com/2015/02/16/atesli-silahlar-elimizde-umanin-kilici-belimizde-yeter-artik-yeter-cikalim-zivanadan-birhan-keskin-ve-asli-serinden-bir-siir/

Bulunduğu kategori : Mor ve Gökkuşağı

Yazar hakkında

İlgili Yazılar