Pasta yüzünde patlar KOÇ! -

 

Divan işçileri her Pazar onurlu yaşam taleplerini haykırmak için Divan Otel önünde buluşuyor. Direnişlerinin gücü de sesleri gibi yüksek, Divan işçileri mücadeleyi ortaklaştırmaya çağırıyor!

Geçtiğimiz Şubat ayında, Divan pastane ve oteller zincirinin üretim bölümünde çalışan 52 işçi sendika üyesi oldukları için işlerinden çıkartıldı. Ücretlerinin yetersizliği, geçinebilmek için kalınan zorunlu mesailer, ağır ve uzun çalışma saatleri karşısında haklarını arayan işçilerin Koç Grubu’ndan aldığı cevap, sendikal haklarının hiçe sayılması oldu. Gezi direnişçilerine kapılarını açan Divan Oteli, kendi işçisinin en temel hakkını işten çıkarma nedeni olarak kullandı.

Divan işçilerinin emek mücadelesi, Gezi’deki yaşam mücadelesinden ancak bir adım ötede durabilir, daha uzak değil. Gezi’deki ağaçlara yaşam hakkı tanımayanlara karşı nasıl durduysak, emekçi haklarının gaspına da aynı dirayetle durmak gerek. Yaşamı kuran emeğin mekanlarında adalet mücadelesinin yanında olmadan, nefes aldığımız yaşam alanlarımızı savunmak mümkün değil.

Gezi’de yaşadığımız dayanışma ruhu bizlere bir şey kattıysa, yan yana durmanın kıymetidir. Şimdi Divan işçileriyle durmanın vaktidir, çünkü dayanışma, Gezicilere kapılarını açan işletmelerin müşterisi olmakla bitmez. Adalet ve özgürlüğü sadece kendimiz için değil, bu işletmelerin emekçileri için de talep ettiğimizde başlar. “Bu daha başlangıç!” diye bağırdığımız her seferinde mücadeleye devam edeceğimizi bilmemiz, adalet ve özgürlüğü hepimiz için talep ettiğimiz içindir.

Biz diyoruz ki, Divan Oteli’nin önünde işçilerle omuz omuza durması gereken bizzat Gezi direnişçileridir. Bir ağaç gibi hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşamak, Gezi’de parkı savunmaksa, Divan’da emek mücadelesine nefes katmaktır.

Divan işçileri haftalardır olduğu gibi bu Pazar da Divan Otel önünde buluşuyor. Bu Pazar ve her Pazar 14:00’te Pasta Yüzünde Patlar Koç demek için Divan Oteli önündeyiz.

Bulunduğu kategori : Emek

Yazar hakkında

İlgili Yazılar