#OrganizeOluyoruz: Hukuk Okulu Başlıyor

 

”Adalet adına direnilmez. Aksine, adalet direndiğimiz için uyanan bir fikirdir.”

Hukukun; kavram içerik ve uygulamalarıyla pervasızca iğdiş edildiği zamanları yaşıyoruz. Aynı zamanda hukuk dediğimiz olgunun ne olduğunu, birer donmuş yasa ve maddeden oluşmadığını da tartışıp, konuşuyoruz. Gezi de yan yana, omuz omuza barikatlar kurarken hukuk, yasa uygun mu değil mi tartışmalarının manasızlığını da keşfettik. Çünkü direniş pratik içinde özgürlüğün deneyimlenmesidir.

Bizler Hukuk fakültelerinde okuyan öğrenciler olarak yürütülen birçok fiili mücadelenin aynı zamanda hukuki süreçlerini takip etme içinde yer alma çabasındayız. Gezi’den Cerattepe’ye, Fatsa’da, Munzur’da kentlerimiz yağmalanıp, doğa katliamı olurken, Sur da, Cizre de, Nusaybin de Ankara ve birçok yerde insanlar ölürken, daha fazla kar hırsıyla Soma’da Ermenek’de, inşaat şantiyelerinde her gün iş cinayetlerinde insanlar ölürken, kadınlar hem erkekler tarafından hem de erkek egemen yasalar tarafından öldürülürken, yüzlerce üniversiteli arkadaşımız tutukluyken, mültecilere aşağılık uygulamalar yapılıyorken sadece hayıflanma ve üzülmekle mi yetinmeliydik?

Kuşkusuz bu kabul edilemez bir şeydir. Ama okullarımızdaki kariyer kulüplerinin sertifika programları buna yetmiyor adaletsizlik sertifika ile giderilmiyor. O yüzden organize olmamız lazım, hukuk fakültesi öğrencileri olarak bu mücadelelerin hem birer parçası hem de hukuki dayanak ve desteklerinde katkı sunan özneler olmalıyız. Adaletin bu kadar ihtiyaç olduğu bir zamanda, adaletsizlik bu kadar ayyuka çıkmışken bize dayatılan içinde yaşadığımız adaletsizlikleri tartışıyoruz ve nasıl mücadele edeceğimizi yine mücadele içerisinde deneyimliyoruz. Her salı 19.30’da buluşma yerimiz Kadıköy’de bulunan Umut-Sen Koordinasyon Merkezi (Osmanağa Mah. Nüzhetefendi Sok., Başaranoğlu İş Hanı No.20 Kat.2 Kadıköy). Herkesi bekliyoruz…

 

1. HAFTA (22 MART)
Erkek Egemen Yasalar Karşısında Kadını Savunmak – Av. Neziha Eken

2. HAFTA (29 MART)

Karşı Avukatlık Pratiği ve İnsan Hakları Mücadelesi – Av. Selçuk Kozağaçlı

3. HAFTA (5 NİSAN)

Gezi’den Cerattepe’ye Kent Hakkı – Av. Can Atalay

4. HAFTA (12 NİSAN)

Sınıf Mücadelesinde Avukatın Katkısı ve Umut-Sen Pratiği – Av. Ceren Uysal

5. HAFTA (19 NİSAN)

Sınıra Takılan İnsanlık; Göçmen Hakları – Av. Onur Şahinkaya

6. HAFTA (26 NİSAN)

Tutuklu Öğrenciler ve Henüz Tutuklanmayan Öğrenciler İçin Olağan Şüpheliler Eğitimi – Av. Günay Dağ

7. HAFTA (7 MAYIS)

Kapanış – Ne yapmalı, Nasıl Yapmalı? – Umut-Sen Hukuk Kolektifi

 

 

 

 

 

 

 

Bulunduğu kategori : Sol