Okullarda performans sistemi kabul edilemez -

Milli Eğitim Bakanlığı Şubat ayının sonunda, öğretmen performans değerlendirmesi yönetmeliğini açıkladı. Yönetmelik aday ve asıl öğretmenlerin, göstermelik olarak da idarecilerin performansının notlanmasına dayanıyor. Öğretmenin değerlendirmesi; okul müdürü, zümre öğretmenleri, okuldaki tüm öğretmenler ve dersine girdiği öğrenciler ile velilerden alınacak. Bu birleşenlerin vereceği not ortalamasının büyük yüzdesi idarecilere dayandırılıyor. Öğretmenlerin, bu performans sistemi içinde ayrıca dört senede bir yapılan merkezi sınava katılması zorunlu olacak.

Bu sistem, eğitim kurumlarını ticari işletmelere dönüştürmesi bir yana öğretmenler arasında da rekabet yaratacaktır. İdarecilerin notlardaki ağırlığı düşünülünce, öğretmenler yöneticilere kendilerini beğendirmek zorunda bırakılacaktır. Öğretmen, eğitimci kimliğini bir yana bırakıp, öğrencilere yaranmak için notları yüksek tutmak ve idarecilere yaranmak için tüm haksızlıklara sessiz kalmak zorunda kalacaktır. Sözleşmeli öğretmenler, değerlendirmede istenen notun altında kaldığında sözleşmesi yenilenmeyecektir. Kadrolu öğretmenleri gelecekte neler beklediği ise belirsizdir.

Yönetmelikte idareciler de değerlendirilecek gibi görünse de, 41 tane ayrı değerlendirme formu olduğu görünmektedir. Öğretmenler idarecilerini değerlendirdiğinde, bunun tespit edilmesi ve öğretmenin okul hayatının cehenneme dönüştürülmesi çok kolay olacaktır. Bugün bile ülkenin hali düşünüldüğünde; ders planlarına, haftalık birden fazla nöbete, kulüp görevlerine, tören sorumluluklarına ve ekstra okul çalışmalarına öğretmenlerin itiraz etme şansları bulunmamaktadır. Ve tabii ki hiçbir öğretmenin, gerçek fikirlerini yansıtacak değerlendirmeler yapması mümkün değildir.

Mevcut durumun sorumlusu öğretmenler değil bakanlık!

Milli Eğitim, kurumun gelişimini amaçlıyorsa önce kendisini değerlendirmeye açmalıdır. Eğitimin bugün geldiği yerden öğretmenler değil, bakanlığın uygulamaları sorumludur. Okulların niteliğinin değiştirilmesi, öğrencilere imam hatiplere kayıtın dayatılması, kurumlara maddi kaynak verilmemesi, sınav sisteminin eşitliğe dayanmaması, paralı eğitim kurumlarının burslarla desteklenmesi ama kamu kurumlarının sefalete mahkum edilmesi, hazırlanan kitaplardaki niteliğin her gün haber konusu olmasından öğretmenler sorumlu tutulamaz.

Bu kararlarda söz sahibi olanların kendileri hesap vermez ve sorumluluk kabul etmezken; öğretmenlere bu sistemi dayatmasının ne amacı olabilir! Son olarak, eğitim sendikaları performans sisteminin kabul edilemeyeceğini belirten açıklamalar yapmaktadır. Ama uygulamanın durdurulması için açıklamadan çok eyleme geçilmesi gerekmektedir. Sendikalar bu uygulamayı boşa çıkarmak için; öğretmenleri, öğrencileri ve velileri ortaklaştıracak bir eylem planı açıklamalıdır.

Okullarda performans sistemi kabul edilemez!

Bulunduğu kategori : Emek

Yazar hakkında

İlgili Yazılar