müşterekler: reddet, işgal et, yeniden inşa et! -

 

İktidar güzel yüzünü bir kez daha sabahın erken saatlerinde gösterdi. Her türden toplumsal özgürlük alanını serpilmeden boğmaya çalışan “düzen partisi”, bu sefer Caferağa Mahalle Evi’nin kapısına dayandı. Gezi Direnişi’nin en özgün deneylerinden olan Mahalle Evi, mülkiyeti devlete ait olduğu gerekçesiyle, tahliye edildi ve eşyalarına el kondu. Cuma günü için verilen söz gecikmeden yerine getirildi.

Bir kez daha gördük, özel mülkiyeti devlet ve şiddet olmadan var edemiyorlar. Yıllardır kapalı olan bir binanın özel mülkiyet formu dışında olması, ticari olmayan bir üretim alanı olarak kullanılması, henüz küçücük bir deney dahi olsa, egemenlerin çanlarını çalmaya yetiyor. Ülkenin soykırım, mübadele ve göç hatıralarının üzerinde yükselen binlerce mülk sermayenin ve devletin gözetimi ve teşvikiyle sistem içi kılınmışken, bizlerin mülkiyet formlarını dağıtan deneylerinin bunca korku yaratması boşuna olmasa gerek.

Korkmakta da haklılar! Caferağa ve onla yoldaş deneyimler, Gezi’nin dallarından fışkırdı. Biz çoğalıp yere düştükçe çatlayacak kentin betonları.

Bu akşam 19.30’da yoldaşlarımızla, yoldaşlarımız için Kadıköy’deyiz.

Gördü bu gözler hepsini gördü / Titriyordu betonlar

Taşlar söküldü bir lahzada / Altındaydı kumsallar!

Müştereklerimiz

9 Aralık 2014

Bulunduğu kategori : Sol

Yazar hakkında

İlgili Yazılar