müşterekler: 1 mayıs’ta taksime yürüyoruz -

DÖRT bir tarafımız çitlerle çevrilmiş, dahası yok. Sınırlar hem bize tanınmış alanları belirliyor, dışarı çıkmamak olmaz hem de müsaade edilmeyeni koruyor, içeri girmemek olmaz! Atölyede, plazada, ofiste, okulda, sokakta, evde omuzlarımız ve zihinlerimiz üzerine bir kara gölge, bir yalnızlık çökmüşken hatırla, nefti bir kıştan sonra başlamıştık isyana. Kentlerin sokaklarına, bizim olana, her kaldırım taşında kanımız, öfkemiz, düşümüz ve düşenimiz olana, coşku ve umudumuzu nakşetmiştik. Ki hâlâ bizden korkuyorlar, bundandır saldırganlıkları! Unutma, cüret et; ki direnmek yaşamaktır, yaşamak direnmek.

ÜÇ kez tekrarlayalım hep birlikte. Ses sese karışsın, tecrübe niyete, omuz omuza, ter tere, göz göze… Bir işgal evinin taze boyası bir kent bostanının nefesine, önü kesilmek istenen bir derenin coşkusu dost ve yoldaşlarımızın kaybıyla kara yüreğimizin tortusuna, bir işgal fabrikasının ritmi bir dayanışma mutfağının kokusuna, rantsal dönüşüme karşı evini, ormanını, okulunu, hastanesini savunan bir dostumuzun çığlığı bazen sadece hayatta kalabilmek için her şeyini ortaya koyan bir kadının, bir LGBTİ bireyin haklılığına, bir beyaz yakalının öfkesi bir sanat emekçisinin forumuna, bir akedemisyenin çığlığı bir öğrencinin boykotuna, bir göçmenin kâğıtsızlığı otoriterizme topyekûn karşı çıkışımıza karışsın. Tam üç kez: İsyan Devrim Özgürlük!

İKİ yol var tarihin öğrettiği, o tarihin ki sokakta yazılır. İki yol: Ya BİZ ya barbarlık.

BİR, şimdi tek tek benlerimizle inşa olan müşterek BİR. Bir, sırf bir haziran doğru çıksın diye, oturduk bütün kış dikiş diktik; bir rengârenk bahardır şimdi aklımıza ve bedenimize kuşandığımız, ellerimizle diktik kumaşını işgallerin ipinden, bostanların, forumların, fabrikaların, uzun gecelerin, sonsuz sabahların. Bir Mayıstır, bir bayramdır, bir meydandır! İşte bak bugünden ordayız, bir heyulayız dolanıyoruz! HER YERDEYİZ HER YERİZ!

1 Mayısta Taksim’e yürüyoruz
MÜŞTEREKLER

 

Bulunduğu kategori : Uncategorized

Yazar hakkında