8 Ocak 1996: Metin Göktepe öldürüldü -

Metin Göktepe, 10 Nisan 1968’de Sivas ‘ın Gürün ilçesine bağlı Çipil köyünde Alevi Kürt kökenli bir ailede dünyaya geldi. Yaşamının ilk 11 yılını burada geçiren Göktepe, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan, 8 çocuklu bir ailenin 7. çocuğuydu. İlkokulu, köyün tek okulunda, birleştirilmiş sınıfta okuyan Göktepe, abla ve ağabeylerinin yıllara yayılan göçünün ardından 1979’da annesi ve babasından hemen önce küçük kardeşi Aziz ile birlikte İstanbul’a geldi.

Başarılı bir öğrenci olan Göktepe bir yandan da yaz tatillerinde çalışıyordu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’ne girdi. Bu sıralarda siyasetle tanıştı. Üniversitede öğrenci gençlik mücadelesinin aktif bir üyesi oldu.

Gazeteciliğe 1992 yılında Gerçek adlı dergide başladı, daha sonra 1995 yılında da Evrensel gazetesinde muhabirlik yapmaya başladı.

8 Ocak 1996’da Ümraniye Cezaevi’nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek için Alibeyköy’e gitti. Ancak, basın kartı olmadığı gerekçesiyle ilçeye sokulmadı. Yüzlerce insanla birlikte gözaltına alındı ve Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürüldü. Burada polislerin şiddetine maruz kaldı, öldürüldü.

Dönemin içişleri bakanı Teoman Ünüsan, Göktepe’nin duvardan düşerek öldüğü (!) iddiasında bulundu. Ünüsan savunduğu bu tez çürütülünce Fadime Göktepe’den özür diledi, ancak Göktepe’nin annesi bu özürü kabul etmeyerek sorumluların yargılanmasını talep etti.

Dava ilden ile 4 yıl sürdü. Şubat 1999 yılında yapılan mahkemeyle alınan kararla on bir memurdan altısına 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Usul yönünden bozulan dava 5 Mayıs 1999’da Yargıtay tarafından, altı ceza alan memurdan beşinin cezası onanmış sanık emniyet amirine verilen ceza esastan bozuldu. Kamuoyunda “Rahşan affı” diye bilinen afla şartlı tahliyeden yararlanan polisler toplam 1 yıl 8 ay yattı.

Göktepe’nin anısını yaşatmak ve gazeteci görev ve sorumluluk bilincinin yerleşmesi için çaba gösteren genç gazetecileri desteklemek amacıyla Evrensel gazetesi tarafından, 1998 yılından bu yana her yıl, Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri veriliyor.

Bulunduğu kategori : Uncategorized

Yazar hakkında