koru’yu koru! -

 

Validebağ Korusu, doğal florası, arazi yapısı ve canlı yaşamı ile bölgenin tek ve benzersiz doğa parçasıdır.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Üsküdar’da 1. Derece Doğal Sit alanı olan Validebağ Korusu’nun tahsisini, semt sakinlerinin itirazlarına ve direnişine rağmen 8 Ağustos’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devretti.

Mahalle sakinleri Validebağ Korusu’nda geriye dönülmez hasarlar oluşturacak, doğal ve tarihî doku bütünlüğünü mutlak olarak bozacak, ileride Koru’nun 1. Derece Doğal SİT statüsünü görmezden gelerek yapılabilecek imar faaliyetlerine kapı aralayacak böyle bir inşaata karşı direnişe devam ediyor.

16 Ağustos’ta kanal açma çalışması adı altında koruya giren kepçenin çalışması mahalle halkı tarafından durduruldu. Otopark alanı olarak belirlenen Koru içerisinde yaklaşık 3,5 dönümlük bir alana beton dökümünü engellenip, bu alana, polis müdahalesine rağmen, mahalle halkı tarafından fidanlar ekildi.

Validebağ Korusu’na yapılacak her türlü müdahaleye dikkat çekmek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın İl Özel İdarisi, Üsküdar Belediyesi ce İBB’ye iletilmek üzere Validebağ Gönüllüleri bir imza kampanyası sürdürüyor. Hedef 40.000 ıslak imza.

Bu çerçevede her gün Koşuyolu ve Üsküdar iskelede imza standı açan gönüllülere bu hafta Kadıköy’de destek oluyor.

Validebağ Gönüllüleri imza standı 05 Eylül Cuma günü saat 15:00-20:00 arası Kadıköy Süreyya Operası önünde.

Bulunduğu kategori : Duyurular

Yazar hakkında