Korkuya Karşı: Dayanışma! -

 

Ensemble (“sol, ekolojist, dayanışmacı bir alternatif için hareket”), bu açıklamayı 14 Kasım 2015 tarihinde düzenlemiştir:

Gün yas tutma günüdür.

13 Kasım Cuma günü vuku bulan cinai terörist saldırılar onlarca kurban verilmesine neden oldu. Bu dehşet verici bir trajedidir. Tüm acımızı ve dayanışmamızı saldırılardan etkilenenlere, kurban ailelerine ve onlara yakın olan herkese yolluyoruz.

Bu terörist saldırılar geçen Ocak ayında Paris’te Charlie Hebdo’ya ve Hypercasher süpermarketine yapılanları ve de Bardo Müzesi’ne karşı ve Tunus Sousse’de gerçekleştirilenleri takip ediyor. Lübnan’ı, Suriye’yi, Irak’ı, Türkiye’yi, Filistin’i ve Orta Doğu’nun diğer noktalarını vuran trajedinin yansımaları olarak gerçekleşiyorlar. Ardındaki terörist gruplar da, kendisini din kılıfının ardına gizleyen ve farklı halklar arasında savaş çıkarmaya çalışan totaliter bir dünya görüşünün yönlendirdiği İslam Devleti tarafından teşvik ve organize ediliyorlar.

Bu fanatik gruplar kendilerine halkına karşı kanlı bir savaş yürüten Beşar Esad’ın Suriyesi’nde ve Amerikan işgalinin korkunç sonuçlar doğurduğu Irak’ta verimli bir alan buldular. Angaryaya koşulan ve ölümcül derecede sekter bir mantık içine hapsolmuş çaresiz insanlar arasında dileyici edindiler.

Bizler bir meydan okuma ile karşı karşıyayız.

Buna karşı getirilecek yanıtlar “Ulusal Birlik” denilen şeyde ya da sivil özgürlükleri kaldırmak için girişilen yarışta bulunamaz. Nüfusun güvenliğini garanti altına alabilmek için ölçülü tedbirler gereklidir ancak bizler, mitingleri, toplantıları ve protesto eylemlerini engelleyen ve de bireysel özgürlükleri kısıtlayan bir güvenlik devletine karşı çıkıyoruz.

Her zamankinden daha fazlasıyla, toplumun herhangi bir bölümünün kontrol etmeleri imkansız olan eylemler için suçlanmasına, her türlü ırkçı ve islamofobik tepkiye ve de bu saldırıların cesaretlendirdiği komplo teorisi ve anti-semitik fikirlere karşı çıkmalıyız.

Suriye, Irak, Lübnan, Türkiye ve Kürdistan halklarına özgürlükleri ve demokratik hakları için verdikleri mücadelede destek olma çağrısı yapıyoruz.

Korku vatandaş hareketleri üzerinde galip gelmemelidir. Dayanışma için birleşik ve popüler bir hareket çağrısı yapıyor; göçmenleri ve mültecileri, sosyal adaleti ve demokrasiyi selamlıyoruz.

Çeviren: Ali Yalçın Göymen

Bulunduğu kategori : Hariciye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar