Kobane: Mücadele Daha Yeni Başlıyor – İdris Nassan ile Söyleşi -

Türkiye sınırının açılması Kobane’nin nefes alması için çok önemli. 

Karşı Radyo’nun Kobane Kantonu Dışişleri Bakan Yardımcısı İdris Nassan ile yapmış olduğu söyleşinin tam metnini yayınlıyoruz.

 

Karşı Radyo: Merhaba İdris. Kobane’deki son durum hakkında sorularımız olacak. İdris, IŞİD’I bölgeden uzaklaştırdıktan sonra son durum hakkında bize bilgi verebilir misin? Şu an durum nedir?

İdris Nassan: Benimle görüşmek istediğiniz için teşekkür ederim. Kobane şehri, YPG, YPJ, Peşmerge ve ÖSO grupları tarafından özgürleştirildiğinden beri sükunet içinde. IŞİD bölgeden tamamen uzaklaştırıldı ve şu anda da Kobane’nin kırsal kesiminde IŞİD uzaklaştırılmaya çalışılıyor: 4, 5 köyü tekrar ele geçirdik. Bildiğiniz üzere Kobane kantonunda yaklaşık 400 köy bulunuyor ve bu köylerin çoğundan IŞİD uzaklaştırıldı. Şehri özgürleştirmek IŞİD’e karşı mücadelede ilk adım, ikinci adım ise kırsal kesimi özgürleştirmek için mücadele etmek. Şu an şehir sakin ve onlarca sivil mülklerini görmek için geri dönüyor ancak şehir çoğunlukla yıkılmış durumda; genel olarak harabeye döndü. Şehirde hayat yok, özellikle daha önce IŞİD’in kontrolü altında olan bölgelerde. Buralar çatışmaların, bombalamaların ve hava saldırılarının olduğu bölgeler. Bu yüzden bence ikinci adım, kırsal kesimde direniş göstermek, insanlarımız için hayati değer taşıyan temel ihtiyaçları karşılamak ve de sivil halkın geri dönebilmesi için şehri temizlemek olmalı.

 

Karşı Radyo: İdris, belirttiğin gibi IŞİD, Kobane’den tamamen uzaklaştırıldı ancak Kobane’nin çevresinde birçok bölge var ve bunlar hala IŞİD’in kontrolü altında. Sence IŞİD’in birliklerini tekrar toplama ve Kobane’ye tekrar saldırı düzenleme ihtimali var mı ya da bugün itibariyle bu artık imkansız mı? Sence böyle bir ihtimal var mı?

İdris Nassan: Aslında şu ana kadar IŞİD Kobane’ye saldırmaktan vazgeçmedi. Bombalamaya, saldırmaya, intihar araçları göndermeye çalışıyorlar, vazgeçmiyorlar. Ancak bence uluslararası koalisyon IŞİD’i Kobane coğrafyasından uzaklaştırmak istiyorsa hava saldırılarına devam etmeli, durmamalı ve karadaki kuvvetler için de ağır silahlar sağlamalı, özellikle kırsal kesimde bu teröristleri uzaklaştırmak için zırhlı araçlar göndermeli çünkü şehirdeki çatışmalar daha hafif kalıyor, ama kırsal kesimde yalnızca basit silahlarla mücadele edemezsiniz. Ağır silahlara ihtiyaç var ve bu ağır silahlar olmadan bence bu durum daha uzun süre devam eder ve IŞİD her seferinde tekrar saldırmaya ve Kobane halkını kırsal kesimde ve ayrıca şehir merkezinde tehdit etmeye devam eder.

 

Karşı Radyo: Son zamanlarda takip edebildiyseniz, Kobane IŞİD güçlerinden özgürleştirildikten sonra Türkiye’nin farklı şehirlerinde kutlamalar başladı. YPJ ve YPG gerilla ve güçleri bu kutlamaları nasıl karşıladı? Bu haberleri duydunuz mu? Özellikle İstanbul, Ankara, Amed ve diğer Kürt şehirleri de dahil olmak üzere şehir merkezlerinde kutlamalar yapılıyor. YPJ ve YPG gerillalarının bu kutlamalara tepkisi ne oldu?

İdris Nassan: Demokratik özerk yönetim ve YPG ve YPJ güçleri olarak Türkiye ve Rojava komşu halklar ve bu sebeple terörizme ve halklarımıza karşı herhangi bir tehdide karşı her seferinde birbirimize destek olmamız gerekir. Bu yüzden Türkiye’deki kutlamalar, ortak paydalara sahip tek bir halk olduğumuz ve yan yana durmamız gerektiği anlamına geliyor. Aslında herhangi bir yerden gelecek her yardım bizi mutlu eder, özellikle sınırımızın kuzey tarafından çünkü kuzey tarafından, özellikle Türkiye, Türkiye hükümeti ve Türkiye’deki Türkler ve Kürtlerden gelecek yardım olmadan, durum halkımız için daha da zorlaşacak. Bu sebeple, kutlamaların yanı sıra Türkiye hükümetinden ve Türkiye’deki insanlardan Kobane’ye geçiş için sınır kapısını açmaları konusunda yardım istiyoruz çünkü bu bizim için tek yol, Kobane’nin nefes alması için gereken akciğer gibi.

 

Karşı Radyo: Bu sabah Türkçe bir gazetede Kobane’yi açıkhava müzesine dönüştürme fikri olduğunu ve Kobane şehrinin hemen yanında Kobane’yi tekrar kurmaya çalıştığınızı okudum. Bu doğru mu yoksa asparagas haber mi? Şehrinizi tekrar kurmak gibi bir planınız var mı veya dediğiniz gibi çatışmalar ve hava saldırılarından sonra şehir neredeyse tamamen yok oldu, şehir ile ilgili planınız nedir?

İdris Nassan: Aslında Kobane’nin yeniden yapılandırılması için bir yüksek kurulumuz var, bu konuları her an konuşuyoruz ve bu, aynı zamanda uluslararası koalisyonun Kobane’ye yardımına da bağlı. Tahmin edeceğiniz üzere Kobane’yi sıfırdan yaratmak yüklü bir para ve çabayla birlikte gelişmiş makineler ve planlar da gerektiriyor. Bu yüzden Kobane’yi, tüm şehri, müze olarak kurmak epey zor, imkansıza yakın. Belki tarih boyunca birçok şehir tahrip oldu ama yeniden kuruldu. Bu nedenle belki de şehrin bir kısmını müze olarak tutabiliriz, böylece uluslararası toplumlara ve Kobane’yi ziyarete gelen insanlara DEAŞ’a karşı bu halkın nasıl mücadele ettiğini gösterebiliriz. Sanırım en mantıklısı bu.

 

Karşı Radyo: IŞİD güçleriyle çatışmanın ardından Kobane artık özgür bir şehir, bundan sonra Kobane’nin durumu ne olacak, Türkiye devleti veya Suriye hükümeti tarafından bir baskı hissediyor musunuz? Bir şehir kurmaya çalıştığınızı ve Rojava, Afrin ve Cezire gibi kantonlardan biri olarak tutmak istediğinizi biliyoruz. Bu savaştan sonra Kobane’nin durumu ne olacak ve Türkiye hükümeti veya Suriye hükümeti tarafından baskı hissediyor musunuz?

İdris Nassan: Biliyorsunuz ki sınırdan, Türkiye sınırından geçmek çok zor, talebimize rağmen sınır kapısını açmadılar. Kobane’ye birçok şeyin geçişinin sağlanmasına ihtiyacımız var. Gazeteciler bile dün ilk kez resmi olarak Kobane’ye geçti. Bu iyi bir şey çünkü bu gazetecilerin, bu insanların Kobane’ye gelmesine ve Kobane’de ne olduğunu görmesine ihtiyacımız var. Uluslararası topluluktan sakladığımız hiçbir şey yok. Herşey açık ve şeffaf. Bu sebeple, umuyorum ki şu an itibariyle Türkiye hükümeti Kobane’ye yardım konusunda bir adım atar, ihtiyacımız olan bu.

 

Karşı Radyo: Kobane, savaş sırasında oldukça izole edilmiş durumdaydı. Sanırım hala diğer kantonlara doğrudan erişiminiz yok. Afrin, Cezire gibi diğer kantonlarla direkt temasınız yok, Türkiye üzerinden diğer ülkelerle bağlantı kuruyorsunuz, doğru mu? Diğer kantonlara direkt erişim sağlayamıyorsunuz.

Idris Nassan: Evet, Afrin ve Cezire ile şu an direkt irtibatımız yok. Söylediğim gibi, sadece Afrin ve Cezire ile değil, genel olarak uluslararası toplulukla da irtibata geçebilmenin tek yolu Türkiye bölgesi içinde. Bu yüzden sınır kapısını açmanın Kobane’nin nefes alması için gerekli akciğer olduğunu söyledim.

 

Karşı Radyo: İdris, çok teşekkür ederiz. Size iyi şanslar diliyoruz ve IŞİD’e karşı mücadeleniz için tebrik ediyoruz. Yanıtların için çok teşekkürler.

İdris Nassan: Rica ederim.

 

*Söyleşinin orijinali İngilizce olarak yapılmıştır.

*Kullanılan fotoğrafın kaynağı: Bülent Kılıç/AFP

Bulunduğu kategori : Hariciye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar