Katliamın faillerini biliyoruz! -

Suruç’ta yaşanan alçakça katliamın faili bellidir. AKP hükümetinin Arap coğrafyasında yaşanan siyasal alt üst oluşu bölgesel bir güç olmak için kullanma hevesinin kışkırttığı, mezhepçi vurguları malum dış siyaseti bu ülkedeki herkesi tehdit eden bir karanlığı kışkırtıyor. Türkiye’nin gerek IŞİD gerekse başka Selefi-cihadi yapılarla kurduğu “derin” ilişkiler, Kürt özgürlük hareketine karşı da bir sopa olarak kullanılmak isteniyor. Suruç’ta yaşanan katliam, Diyarbakır’da HDP mitinginde patlayan bombalardan ve HDP’ye dönük seçim öncesi girişilen provokatif saldırılardan bağımsız değildir.

Giderek daha pervasız hale gelen bu saldırganlık karşısında bütün barış güçleri açık bir tutum almalıdır. AKP ve Erdoğan’ın hepimizi sürüklediği o uçuruma yuvarlanmamak için ayağa kalkmalıyız. Kürtlerle Türkiye’de ve sonuç olarak bölgede eşitlik ve adalet temelinde barış söz konusu olmadığı sürece Türkiye’nin “Pakistanlaşma” ihtimali, somut ve çok kanlı bir tehdit olarak kalmaya devam edecek. Bu riski tarihin çöplüğüne kesin olarak göndermenin yolu, Kürtlerin eşitlik ve adalet temelinde barış talebine şimdi daha sıkı sarılmaktan geçiyor…

Barış Bloğu’nu oluşturan bütün güçler, Suruç’taki katliama ve onun doğrudan ve dolaylı faillerine karşı kitlesel bir tepki ortaya koymalıdır. Korkmadığımızı, bu kanlı saldırıların barış talebini susturamayacağını, sindiremeyeceğini açıkça ortaya koymanın zamanıdır.

Suruç’taki alçakça katliama tepkimizi haykırmak için 20 Temmuz Pazartesi (bugün) saat 19.00’da Tünel’de buluşuyoruz!

Bulunduğu kategori : Başlangıç Yazıları

Yazar hakkında

İlgili Yazılar