Kalkın, Grev Var! – Ecehan Balta -

 

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) çalışanları, maaşlar arası ciddi farklılıkların olması, mesailerin ödenmemesi, sendika üyelerine mobbing uygulanması gibi karşılaştıkları bir dizi hak ihlaline karşı greve çıktı.

İstanbul Kalkınma Ajansı çalışanları Koop-İş Sendikası’na üye. Büro işkolundaki üç yetkili sendikadan bir tanesi olan Koop-İş, Kalkınma Ajansı’nı temsil eden işveren sendikasının değil anlaşmak, toplu sözleşme masasına bile zor oturduğunu açıklamıştı. İşverenliğin ücret dengesizliklerini düzeltmek bir yana çalışanların durumunu kötüleştiren öneriler sunduğu masada da uzlaşma sağlanamayınca grev kararı çıkmıştı.

Sağlık, çevre, kadın, engelli, kent hakları gibi konularda milyonlarca liralık hibe dağıtan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın sıra işçi haklarına gelince yıllardır zam yapmaması, işçiler arasındaki ücret farklılıklarının büyümesi, mesai ücretlerinin verilmemesi, işyerinde mobbing uygulaması gibi nedenlerle yaptığı grev, bugün ikinci gününde. Greve Ajans çalışanı sendika üyelerinin tamamı katılıyor. Grev ilk etkisini gösterdi ve İstanbul Kalkınma Ajansı Mart ayında yapılacak hibe başvurularının süresini uzatmak zorunda kaldı.

Dokuz yıllık geçmişinin dört yılını işçilere zam vermeden geçirmeyi “başaran” İstanbul Kalkınma Ajansı’nda işler artık eskisi gibi yürümeyecek, çünkü işçiler, “artık yeter!” dedi. Vergilerimizi çoğunlukla sermayeye saçmakla görevli olan Ajans yapılanmaları kendi çalışanlarına insanca ücret ve çalışma koşulları sağlamadığı sürece, hem sendikanın hem de grevin büyük bir hızla diğer Ajanslara da yaygınlaşacağı kesin gibi görünüyor. “Beyaz yakalı” işçilerin greve çıkmasının da memlekette pek ender rastlanan bir olay olduğu hatırlanırsa, İSTKA grevinin önemi daha iyi anlaşılır. İş ki, İSTKA çalışanları kazansın. O yüzden bu grev hem yapılması, hem de mutlaka kazanılması gereken bir grev.

E hadi kalkın o zaman! Grevimiz var.

Bulunduğu kategori : Emek

Yazar hakkında

İlgili Yazılar