İspanya’da kadınlar ev ve işyerlerinde bir günlük greve gidiyor -

Bu sene ikincisi gerçekleşecek 8 Mart Uluslararası Kadın Grevi kapsamında, İspanyol devletindeki kadınlar da işyerleri ve evlerde greve gidecek: Feministler, ülkenin en büyük iki sendika konfederasyonu olan UGT ve CCOO ile çeşitli belediye yönetimleri üzerinde basınç yaratarak greve destek vermelerini sağladı…

Fiona Govan / thelocal.es

Çeviri: Başlangıç Kolektifi

İspanya’daki kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde iş bırakmaya ve ”biz durursak dünya durur demeye” hazırlanıyor. Feminist grev sadece işyerlerindeki kadınlarla sınırlı olmayacak ve evlere de uzanacak: Kadınlar çocuk bakımı, yemek yapma ve diğer ev işleri gibi bildik görevleri yerine getirmemeye çağrılıyor.

Ülke çapındaki grev, 8 Mart Komisyonu’nu oluşturan feminist grupların geniş desteğine sahip, ki bunlar arasında Madrid ve Barselona belediye başkanları Manuela Carmena ve Ada Colau gibi yüksek profilli isimler de var: Söz konusu figürler greve katılacaklarını açıkladı.   

8 Mart Komisyonu’nun yayımladığı manifestoda, “Bugün hep beraber dünyayı durdurup bağıracağız: Yeter!” sloganı yer alıyor.

Eylemin amacı, kadınların sadece işyerlerinde erkeklere göre daha az ücret alarak cezalandırılmakla kalmadığını, aynı zamanda ücretsiz ev işlerinin çok daha büyük bir kısmını da yerine getirdiğini ortaya koymak.

ratatata

”Kadınlar için adalet!”…

Kadınlar aynı zamanda bir cam tavanla karşı karşıya: Yönetim kademelerinin büyük çoğunluğunu erkekler doldururken, kadınlar ağırlıklı olarak yarı zamanlı veya geçici sözleşmeli işlerde çalışıyor.

İspanya’da kadınlar erkeklerden yaklaşık %14 daha az kazanıyor; ülkedeki en yüksek gelirli kişilerin yalnızca %34.5’i kadın.

Ülkedeki iki ana sendika konfederasyonu olan İşçi Komiteleri (CCOO) ve Genel İşçi Sendikası (UGT) da greve destek verdi: Buna göre, işçiler ücret uçurumuna dikkat çekmek için iki saatlik iki işten bırakma gerçekleştirecek: 11:30 ve 13:30 arasında, ardından da 16:00 ve 18:00 arasında.

İşyerlerindeki resmi greve katılanların bir gün önceden işverene bilgi vemeleri gerekiyor; grevciler bir günlük ücretlerini kaybedecek. Evde iş bırakmanın sonuçlarının ise daha müphem olduğu belirtiliyor.

Kaynak:

https://www.thelocal.es/20180305/women-across-spain-prepare-24-hour-strike-at-work-and-in-the-home

Bulunduğu kategori : Mor ve Gökkuşağı

Yazar hakkında

İlgili Yazılar