ışid’e geçit yok! kobanê kazanacak! – başlangıç -

 

Kobanê direniyor. Kobanê, Suriye’de giderek içinde çıkılmaz hale gelen acımasız iç savaşta, bir milis grubun bir başkasıyla çatışmasından ibaret bir muharebe değil. Kobanê, IŞİD adlı cinai örgütün saldırılarına hepimiz için ve hepimiz adına direniyor; bu direniş hepimizin.

IŞİD Kobanê’ye sadece askeri-stratejik kaygılarla saldırmıyor. O askeri zafer yanında ideolojik-politik bir zaferin peşinde. Kobanê,  Suriye’deki mezhebi kavgaya alternatif bir başka gelecek tasarımını somutta ortaya koyduğu, tüm halklar için umut kaynağı olabilecek bir alternatifi yaratmaya soyunduğu için hedef tahtasında. IŞİD işte bu siyasal seçeneği ortadan kaldırmak, bölge haklarını çıkışsız bırakmak, siyaseten rakipsiz olmak için Kobanê’yi düşürmek istiyor.

IŞİD’i ABD ya da herhangi başka bir “uluslararası koalisyon” yenemeyecek bu açık. IŞİD aslında ABD’nin askeri reaksiyonunu üzerine çekmek için elinden geleni yapıyor. “Küresel hegemon güç” ABD ile çatışma halinde olan “Hilafet” görüntüsünün onun profilini nasıl parlatacağını görüyor. IŞİD ABD’nin uluslararası bir koalisyonla üzerine “çullanmasının” kendisini küresel cihat hareketinin merkezi, asli cazibe merkezi kılacağını biliyor. Dünyanın efendisi “haçlılar” ile doğrudan çatışma içerisindeki “İslami Devlet” imajı neticede IŞİD’e yarıyor. Bu nedenle IŞİD ABD’ye karşı askeri planda yenilmekten korkmuyor.

Bugün dehşetle izlediğimiz mezhepçi şiddet sarmalının köklerini Irak’ın ABD ve müttefiklerince işgal edilmesiyle oluşan koşullarda aramak gerektiğini bugün hemen herkes kabul ediyor. Hal böyleyken bizden, “insani müdahale” tipi bayat argümanlar eşliğinde hayırsever emperyalizmin, IŞİD terörü karşısında Ortadoğu halklarının imdadına yetiştiğine ya da yetişeceğine ikna olmamız beklenmekte. Kundakçının (yani ABD’nin ama aynı zamanda Suudilerin ya da Katar’ın da) arsızca itfaiyeci kılığına girmesini, koltuklarımıza kurulup gönül ferahlığıyla izlememiz öneriliyor. Bu güya “uluslararası koalisyonun” IŞİD’le sözde değil de özde, gerçekten savaşan yegâne güç olan YPG’ye, Rojava’ya bigane kalması, zaten her şeyi anlatmıyor mu?

AKP iktidarı Suriye’deki krizin başlangıcından beri Rojava’da Kürtlerin kendi kendilerini yönetmelerine, ulusal ve demokratik taleplerine düşmanca tutum aldı. Diplomatik, siyasi, hatta askeri metodlarla Kürtlerin Rojava deneyini yok etmeye, ezmeye çalıştı. Bu politika bugün de devam ediyor. AKP Hükümeti, Kobanê’nin IŞİD taraftarlarınca kuşatılması, belki de düşürülmesinden memnuniyet duyuyor, caniyane bir sorumsuzlukla bu karta oynuyor. AKP hükümeti Suriye’deki siyasal krizin mezhepçi bir çatışmaya dönüşmesinde pay sahibidir. Dahası, her gün yeni bilgilerle gün yüzüne çıktığı üzere, AKP IŞİD’in ülkemizi bir ikmal ve “rekreasyon sahası” olarak kullanmasının doğrudan ve dolaylı yollarla önünü açmıştır. Kobanê direnişi AKP’nin bu mezhepçi ve militarist politikalarına karşı bir direniştir.

Kobanê sadece kendini savunmuyor; o bu topraklarda adaletten, eşitlikten ve özgürlükten yana olan hepimizi savunuyor. O nedenle Kobanê’ye kapılarına dayanmış caniler çetesine karşı omuz vermek hepimizin boynunun borcu.

Kobanê düşmeyecek, Kobanê’yi geçemeyecekler!

Başlangıç

Bulunduğu kategori : Başlangıç Yazıları

Yazar hakkında

İlgili Yazılar