“İşçi Örgütlülüğü için Gözünü Budaktan Esirgemeyenlere Selam Olsun” -

 

Güvenlik-Sen Genel Merkezi, Soma’da sarı sendika ve patronun gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin açıklaması şöyle:

Türkiye’de sendika örgütlemek işverene karşı, sermaye devletine karşı ve sarı sendika düzenine karşı mücadele etmek demektir. Soma’da acısı hala taze olan katliamın hesabı sorulmadan bir başka iş cinayeti meydana geldi. Üç çocuk babası maden işçisi Metin Keskin hayatını kaybetti. Soma katliamının ardından yetkililer tarafından yapılan açıklamaların verilen sözlerin kofluğunu ortaya koyan bu iş cinayetinin ardından işveren/sendika/devlet üçgeninde, işçiyi haklarını ve örgütlülüğünü boğmak için oluşturulan düzen hemen harekete geçti.

Soma’da 2 Ekim sabahından itibaren yaratılan provokasyon ortamı Metin Keskin’in ailesine taziyeye giden Kamil Kartal, Başaran Aksu ve Onur Uzan’a yönelik bir linç girişiminin örgütlenmesine yol açmıştır. Neyse ki biri bizzat madenci diğer ikisi ise sadece Soma maden havzasında değil Türkiye’nin her yerinde işçinin söz, yetki, karar ve iktidar sahibi olması kavgasının neferleri olan arkadaşlarımızın Soma halkı ve madenciler arasındaki itibarı bu karanlık ve namussuz planı boşa düşürmüştür. Kamil ağabeye, Başarana ve Onura geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Türkiye’nin her yerinden mücadeleci güvenlik işçilerinin selamlarını iletiyoruz.

Bu şerefsiz saldırının mimar ve failleri şunu bilmelidirler ki Türkiye’nin hiçbir yerindeki işçi mücadelesi kimsesiz değildir. Kurdukları işveren/sendika/devlet düzeni kendileri yıkılmaz gibi gözükebilir, buna dayanarak istedikleri hukuksuzluğa imza atabileceklerini de düşünebilirler ama er geç işçi sınıfı kendi kaderini eline alıp kendini sömürenlerden ve bunların beslemesi sözde sendikacılardan hesap soracaktır. Kamil ağabey, Başaran ve Onur işte o kavganın neferleridir. Bu vesileyle Güvenlik Sen’in Soma’daki örgütlenme çabasına elinden gelen her desteği vereceğini belirtmeyi de bir borç sayarız.

Yaşasın İşçilerin Birliği

Yaşasın Sınıf Dayanışması

Güvenlik-Sen Genel Merkezi

Bulunduğu kategori : Emek

Yazar hakkında

İlgili Yazılar