işçi filmleri festivali’nde direniş öyküleri – aslı özgen tuncer -

 

Bu sene dokuzuncu kez düzenlenen İşçi Filmleri Festivali, “her yer festival, her yer direniş” şiarıyla 17 ülkeden uzun, orta ve kısa metraj olmak üzere toplam 77 filmi izleyiciyle buluşturuyor. 1-8 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, İzmir, Ankara ve Diyarbakır’da eşzamanlı gerçekleştirilen festivalin gösterimleri ücretsiz.

Bu yıl direniş temasının öne çıktığı festivalde çeşitli emekçi kesimlerin mücadelelerini perdeye taşıyan yerli belgeselleri izleme imkanı sunuluyor. Haklarını arayan ev işçisi kadınların, sendikalaşma ve ev işinin İş Yasası kapsamına alınması yönünde verdikleri mücadeleyi anlatan Külkedisi Değiliz!, İstanbul Film Festivali’ndeki prömiyerinin ardından İşçi Filmleri Festivali’nde de gösterilecek. Bunun yanında, Türk Hava Yolları işçilerinin mücadelesini anlatan Yer Gök Direniş, Kazova işçilerinin direnişini anlatan Kazova Direnişi: İşgal Et, Diren, Üret ve  Ostim’de iki ayrı patlamada yaşamlarını yitiren işçilerin ailelerinin hukuk mücadelesini perdeye taşıyan Parça Başı Ostim merak uyandıran belgeseller arasında yer alıyor.

Banu Güven’in hazırladığı Roboski Adalet İstiyor, Veysi Atalay yönetmenliğindeki 33 Yıllık Direniş – Berfo Ana ve siyasi kadın tutsakları odağına alan Gökyüzü gibi belgeseller de kaçırılmaması gereken yapımlardan.

Marksist medya kuramı üzerine düşünen ve üreten İngiltereli akademisyen ve yönetmen Michael Wayne de festival kapsamında İstanbul’u ziyaret ediyor. Wayne’in, Deirdre O’Neill ile birlikte yönettiği ve Engels’ten esinlenerek ürettiği İngiliz İşçi Sınıfı’nın Durumu festivalin öne çıkan yapımlarından. Wayne’in Türkçe’de yayımlanmış kitapları arasında Politik Film ve Marksizm ve Medya Araştırmaları bulunuyor.

gezi filmleri

İşçi Filmleri Festivali bu sene 15 filmden oluşan bir Gezi filmleri seçkisi ile öne çıkıyor. Kısa, orta ve uzun metraj belgesellerden oluşan seçkide Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda, Ali İsmail Korkmaz belgeseli Ali: Düşlerinde Özgür Dünya, ve Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek öne çıkan yapımlardan. Müzisyen ruhuyla hazırlanan Gezi’nin Ritmi, Antakya’ya odaklanan Direnen Sevgi, ilgi toplayan Çapulcu Zamanlar, bol ödüllü animasyon Tornistan ve Gezi Parkı’na çocukların gözünden bakan Çünkü Ben Bu Parkı Seviyorum da festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

kent belgeselleri

İşçi Filmleri Festivali’nde bu yıl çeşitli kentlerdeki sorunları ve mücadeleleri perdeye taşıyan bir dizi belgesel de yer alıyor. Örneğin, güvenlik mühendisliği adı altında, çoğu zaman kentlilerin gündelik yaşamlarının terorize edilmesine kadar uzanan güvenlik politikalarını masaya yatıran Metropolis merak uyandırıyor. Bina Bina Kent ise İzmir’in geniş yeşil alanı İnciraltı’nın betonlaştırılmasına karşı başlatılan inisiyatiflere dikkat çekiyor. Kent filmlerinin yüzyılın başındaki temalarıyla ilişkilerini ören  Ankara 1457 ise Korhan Futacı ve Kara Orkestra & Einstürzende Neubauten tarafından bestelenen müzikler eşliğinde kenti devasa bir makine olarak resmediyor. Endüstriyel temalardan yola çıkarak, endüstriyel müzik eşliğinde bir tür “endüstriyel film” olma iddiasındaki Ankara 1457, festivalin kuşkusuz en dikkat çeken yapımlarından. Festivalde bu yıl, bir de “kent ve çocuk filmleri seçkisi” sunuluyor.

yeni türkiye sinemasının emekçileri

Festival kapsamında yakın dönem Türkiye sinemasından da emekçi temalı filmler bir kez daha izleyiciyle buluşuyor. SİYAD En İyi Film ödüllü Zerre, Ali Aydın’ın Venedik’te Geleceğin Aslanı’na layık görüldüğü Küf ve Yeşim Ustaoğlu’nun son filmi Araf gibi yakın dönem Türkiye sinemasının iyi örneklerini henüz izlememiş olanlar kaçırmamalı. Can Candan imzalı Benim Çocuğum da festival kapsamında bir kez daha gösterilecek.

 

İşçi Filmleri Festivali ana sayfası: http://www.iff.org.tr/anasayfa

Festival kitapçığını indirmek için: http://www.iff.org.tr/arsiv/kitap_2014.pdf

 

Bulunduğu kategori : Ruhun Gıdası

Yazar hakkında