İrlandalı kadınlar kürtaj hakkını kazandı! -

Tam 100 yıl önce oy hakkını mücadeleyle alan İrlandalı kadınlar, şimdi de kürtaj hakkını kazandı!

İrlanda devletinin oluşumundan itibaren, hakim sınıflar Katolik kilisesiyle yoğun bir işbirliği içindeydi: Yeni sağın yükselişine denk gelen 1983’te İrlanda’da kürtaj teknik olarak da yasaklandı. Ancak son yıllarda İrlanda’da kadın hareketinin güçlenmesi, 2016’da eşcinsel evlilik hakkının kazanılması ve 2017’deki kadın eylemleri ve 8 Mart kadın grevi tabloyu değiştirdi.

Özellikle de 2012’de, göçmen bir kadın olan Savita Halappanavar’ın hayati tehlikeye rağmen kürtaj olamadığı için (‘Burası Katolik bir ülke’ denerek) ölüme terk edilmesi, toplum genelinde önemli bir tartışma başlatmıştı.

Kadın hareketinin uzun soluklu mücadelesi sonucu, İrlanda’da 25 Mayıs 2018’deki referandumda 1.5 milyon insan (%66.5) kürtaj hakkına evet dedi: Perşembe günüyse İrlanda senatosu referandum sonucunu onayladı ve kürtaj yasallaştı.

Böylece hamileliğin ilk üç ayında veya kadına yönelik ciddi sağlık riski varsa kürtaj serbest hale geldi. Öte yandan feminist avukatlar grubu Lawyers4Choice, geçen yasanın yetersiz olduğunu belirtiyor: 3 günlük zorunlu bekleme süresini, ayrıntılı bir tıbbi incelemenin zorunlu tutulmasını, belirli koşullarda kürtajın hala suç sayılmasını eleştiriyorlar.

Ülkede 1980’den beri 170 bin kadının kürtaj için İngiltere’ye gitmek zorunda kaldığı, sayısız kadının kaçak kürtaj sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Bulunduğu kategori : Mor ve Gökkuşağı

Yazar hakkında