İran’da yoksulluk ve Suriye müdahalesine karşı kitle eylemleri -

İran’ın Meşhed, Şiraz, Hürremabad ve Kürt nüfus ağırlıklı Kirmanşah gibi kentlerinde Perşembe ve Cuma günleri hükümet karşıtı kitlesel protestolar gerçekleşti. Ortadoğulu Sosyalistler İttifakı’nın verdiği bilgiye göre, protestocular, hayat pahalılığı ve işsizliği protesto ediyor; ayrıca ülke ekonomisine ağır zarar veren, İran’ın Suriye’deki müdahalesine karşı çıkıyor. Şiraz ve Kirmanşah’taki göstericiler, Suriye’deki İran askeri müdahalesini protesto için, “Suriye’yi bırak, bizlere bak” yazılı dövizler taşıdı.

Protestocular Humeyni ve Hameney’in resimlerini yakarken, polis ve güvenlik güçleri eylemleri şiddetle bastırdı. Devlet başkanı Ruhani’yi protesto eden eylemciler, ‘Diktatöre ölüm’, ‘Siyasi tutsaklara özgürlük’, ‘Dini kullandınız, halkı aşağıladınız’, ‘Hükümet yalan söylüyor, sözlerini tutmuyor’, gibi sloganlar attı.

Middle East Eye‘ın haberine göre, İsfahan kentinde, fabrika işçilerinin ödenmeyen ücretleri için başlattığı bir eyleme halkın katılmasıyla gösteri büyüdü. Geçim meselelerinden başlayan sloganlar hızla Ruhani ve Hameney karşıtı bir renge büründü. Ülkenin ikinci büyük kenti Meşhed’deki gösterilerdeyse eylemciler, ‘Halk dileniyor, mollalar kendini Tanrı sanıyor’ sloganları attı; 52 kişi gözaltına alındı.

İran devlet başkanı Hasan Ruhani ise ‘düşmanlarımızın iç karışıklık çıkarma çabası’ olarak nitelediği gösterilere karşı halkı tetikte olmaya çağırdı: ‘İslam devriminin düşmanları halkta geleceğe dair umutsuzluk yaratmaya çalışıyor, çatışmalar yaratmaya ve İslam cumhuriyetinin sosyal dengesini bozmaya çalışıyor: Bu komploya karşı uyanık olalım’, şeklinde konuştu.

Resmi işsizlik oranının geçen yıla göre 1.4 puan artarak %12.4’e çıktığı ülkede, 3.2 milyon insan işsiz. 

Gösterilerden videolar için:

https://www.allianceofmesocialists.org/demonstrations-iran-protest-poverty-intervention-syria/

Bulunduğu kategori : Hariciye

Yazar hakkında