Irak ve Suriye’de gerginlik tırmanıyor -

Yanıbaşımızdaki İdlib, Deyrezzor ve Kerkük gibi kentlerde yeni çatışma ihtimalleri ufukta beliriyor. Çünkü son bir yıl içerisinde IŞİD, Irak ve Suriye’deki topraklarının %50-60’ını kaybederken, birbirine rakip küresel ve bölgesel güçler bu alanlara hamleler yaptı. IŞİD sonrası Ortadoğu istikrar değil tekrar çalkantılara gebe.

İdlib

Rusya, İran ve Türkiye arasında gerçekleşen Astana görüşmelerinde 15 Eylül’de varılan anlaşmaya göre, TSK’nın Suriye’nin İdlib eyaletinin kuzey ve batı parçalarına asker göndereceği belirtiliyor. Hatay sınırından TSK sevkiyatı haberleri gelirken, Yeni Şafak, TSK’nın “Cebel Erbain, Taftanaz, Cisr’eş Şuğur, Eriha, Mar’at Numan, Han Şeyhun” gibi bölgelere yerleşeceğini iddia etti.

İdlib, halen El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir eş-Şam’ın (HTŞ) kontrolünde. En güçlü döneminde 30 bin kadar savaşçısı olduğu belirtilen bu cepheden, son günlerde Nureldin Zenki Tugayları ve Ecnad El Şam gibi gruplar dış müdahale çekincesiyle ayrıldı. Ancak buna rağmen, grubun on binlerce savaşçısı bulunuyor ve İdlib, El Kaide’nin elindeki en geniş toprak parçası durumunda. Reuters’e göre Cumartesi günü HTŞ bir açıklama yaparak, Astana anlaşmasının Esad’ı güçlendireceğini söyledi ve İdlib’i teslim etmeyeceklerini ilan etti.

Pek çoğu iç mülteci olan 2 milyon insanın yaşadığı İdlib’e yönelik TSK hamlesi ciddi bir insani krizi ve ağır asker kayıplarını beraberinde getirebilir.

Daha fazla bilgi için: http://baslangicdergi.org/isid-el-kaide/

Deyrezzor

Bilindiği gibi hem Suriye Demokratik Güçleri (SDG) hem de Suriye ordusu Deyrezzor’a yönelik operasyon içinde. ABD-Rusya anlaşması gereği SDG Fırat’ın doğusunda, rejim ordusu ise batısında IŞİD’le çarpışıyor. Deyrezzor’u önemli kılan unsurlar hem stratejik konumu hem de El Ömer’deki petrol kuyuları.

Cumartesi sabahı erken saatlerde, Rus veya Suriye uçakları SDG güçlerini havadan bombalayarak çok sayıda SDG militanını yaralandı. SDG, rejim güçlerinin Fırat’ı geçmesine izin vermeyeceklerini söylerken, Rus Dışişleri ise ordu birliklerinin şimdiden nehri geçmeye başladığını açıkladı –ancak söz konusu noktanın neresi olduğu belirsiz. Aynı saatlerde bir rejim yetkilisi de, “İster SDF, ister Daeş, ister gayrımeşru bir dış kuvvet olsun… ülkemiz her tür işgalciden temizlenene kadar savaşmaya devam edeceğiz,” açıklamasında bulundu.

Özetle Doğu Suriye’de SDG ve rejim arasında bir çatışma ihtimali azımsanmayacak düzeyde – hatırlarsak, yaz aylarında rejim Rakka yakınlarındaki Tabka’da SDG’ye saldırmış, ABD ise bir Suriye savaş uçağını düşürmüş.

Kerkük

Irak’ın başta Kerkük olmak üzere tartışmalı bölgeleri, tansiyonun hızla yükseldiği bir diğer nokta. Barzani yönetiminin gerçekten bağımsızlık ve Kürt halkının kendi kaderini tayini için değil kendi politik bekası için, tamamen tepeden inme biçimde düzenlediği referandum, Kerkük ve çevresinde peşmerge güçleri ile Irak hükümeti kontrolündeki Haşd El-Şabi gibi Şii milisler arasında çatışma ihtimalini artırıyor.

Irak başbakanı El Abadi dün referandumun şiddete yol açması durumunda müdahaleye hazır olduklarını ifade ederken, Barzani emperyalist güçlerin referandumu erteleme çağrılarını reddetti.

Irak hükümeti geçenlerde Kerkük’ün Kürt valisini görevden azlettiyse de, vali görevini bırakmadı. Şii milislerinden İmam Ali Birliği, Kerkük’ün Kürdistan’a katılması halinde müdahale edeceğini açıkladı. Hatta bir Kürt yetkili de geçenlerde, Havice yakınında toplanan Şii milis güçlerinin referandum günü Kerkük’te peşmergeye saldırmasını beklediğini belirtti –Havice hala IŞİD kontrolünde ve burayı ele geçirmek isteyen Şii milislerle, bölgeye yığınak yapan Kürt peşmergesi arasında gerginlik ihtimali mevcut. Nitekim geçtiğimiz hafta, yüzden fazla Şii milisin Mandali adlı kasaba basarak, Kürt belediye başkanı kovması ve referanduma karşı çıkmasıyla beraber söz konusu gerginlik iyice elle tutulur bir hal aldı.

ABD, Rusya, İran, Türkiye gibi güçlerin müdahaleleri sürdüğü ve halklar kendi özörgütlenmelerini yeniden oluşturamadığı sürece Irak ve Suriye’de ufukta huzur görünmüyor…

Daha fazla bilgi için: http://baslangicdergi.org/barzani-referandum/

Bulunduğu kategori : Hariciye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar