İlgililere ve kamuoyuna -

İlgililere, kamuoyuna;

Başlangıç Kolektifinden bir kadın arkadaşımız uğradığı taciz ve psikolojik şiddet sonucu bir ifşa metni yayınlayarak tacizci Sinan Yılmaz’ı teşhir etmiştir. İfşa edilen şahıs, bir kadına yaşattıkları ile yüzleşip özeleştiri vermek yerine kadını yalanlayarak tehdit dili kullanmıştır. Tacizin ve erkek şiddetinin yaşadığımız patriyarkal sistemin kaçınılmaz bir sonucu olduğunu ve bu erkek egemen sistemi yıkmak için sonuna kadar mücadele etmemiz gerektiğinin bilincindeyiz. Kolektif olarak da en başından beri bu kavganın bir parçasıyız. Patriyarkayla mücadele sadece okulda, işyerinde, sokakta, ailede bitmiyor. Sosyalist sol da bu mücadelenin alanı; hem kendi varlığıyla hem de buna karşı gösterdiği dirençle. Kadına karşı şiddeti, tacizi, tecavüzü, kadın cinayetlerini en çok konuştuğumuz alanlarda; gerek karma örgütlerimizde, gerek sendikalarımızda, “futbol sadece futbol değildir” dediğimiz yeşil sahalarda karşımıza çıkması bizleri artık şaşırtmıyor. Sistemin çürümüş çarkları dönmeye devam ettikçe, erkeklik de kendini yeniden üretmeye devam ediyor.

İfşa edilen Sinan Yılmaz, Gazoz Ligi, Efendi Lig ve kadınların varlığıyla devam eden Karşı Lig’de farklı takımlarda yıllardır futbol oynayan biridir. İfşa metninden sonra tacize uğrayan arkadaşımızın da içinde bulunduğu Karşı Lig Kadınlar Grubu, taciz gündemiyle toplantı yaparak, Sinan Yılmaz’ın içinde bulunduğu Beleştepe ve Spartak İstanbul takımlarından taciz konusunda net tavırlarını ortaya koymalarını, ve Sinan Yılmaz’ın bir daha kadrolarında yer almayacağını teşhir eden bir metin talep etmiştir. Sinan Yılmaz’ın Karşılig’de futbol oynadığı takım olan Beleştepe bu konuda net tavır alırken, Spartak İstanbul’un yayımladığı metinde tacize ilişkin net bir tavır gösterilmemiş olup, yazılanlar tacize uğrayan arkadaşımız tarafından da yeterli bulunmamıştır. Kolektif içinde organik bağı olan arkadaşlar bu konuda net tavır almaları konusunda Spartak İstanbul ile tekrar görüşmüş ancak bir sonuç alamamışlardır.

Başlangıç Kolektifi olarak, yaşadığı tacizin ve şiddetin karşısında arkadaşımızın sonuna kadar yanındayız ve erk şiddetini asla kabul etmiyoruz. Kolektifimiz dahil hiçbir yapının/kurumun/bireyin “erkeklikten” azade olmadığının bilinciyle mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

*Arkadaşımızın ifşa metni aşağıdadır:

Merhaba, bu bir ifşa metnidir ve öncelikle bu metni yazabilecek, paylaşabilecek ve insanların üzerine verebilecekleri tepkileri kaldırabilecek psikolojiye erişebilmek için 7 aydır beklediğimi belirtmek isterim. Bu kadar zaman geçtikten sonra yakın çevremin bildiği üzere başka sebepler dolayısıyla da hızlıca kendimi toparlayamadım Olay yaşandıktan üç hafta sonra terapistimle, bir ay sonra birkaç arkadaşımla paylaşabildiğim olayın artık bilinmesini istiyorum. Sinan Yılmaz manipülasyon gücü kuvvetli ve çok sayıda kadın arkadaşı olan bir erkek olduğundan yaşadığıma benzer bir durumu bir başkasının yaşamasını istemiyorum. Kendisine de tekrarlanmayacağı konusunda güvenmiyorum. Bu nedenle ifşayı yapmanın bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum.Birkaç yıldır Karşılig’de futbol oynadığım, birlikte mülteci çalışması yürüttüğüm, geniş bir ortak çevreyi paylaştığım, dostluk kurduğum Sinan Yılmaz, 18 Aralık 2017 pazartesi gecesi, canının çok sıkkın olduğunu, dertleşmek istediğini söyleyerek buluşmak istedi, beni 2 saate yakın bekleterek gece 12de yanıma geldi ve pazartesi o saatte oturacak pek bir yer kalmadığından eve gitmeyi teklif etti. Yeni taşındığı eve daha önce gitmemiş olsam da Sinan’ın önceki evine birkaç kez gitmiş, kalmış ve bir rahatsızlık duymamış olduğumdan kabul etmekte bir sakınca görmedim. Birkaç saat boyunca rakı içip muhabbet ettik.. Babası yakın zamanda vefat ettiği için üzgün olduğunu biliyordum fakat sevgilisiyle de kısa sure once ayrıldığı için çok kötü olduğunu anlattı ben de son dönemde nasıl olduğumu ve yaşadığım sıkıntıları paylaştım. Nitekim ertesi gün 7 aydır devam etmekte olduğum terapilerin ilk seansına gidecektim. Yaklaşık dörde kadar oturduktan sonra yattık. Yattıktan sonra beni rahatsız etmeye başladı ve bir sure boyunca kendisine hiçbir beraber olmaya dair olumlu sözcük hareket vsde bulunmamakla beraber 3 kere çok net bir şekilde reddetmeme ragmen fiziksel olarak ısrarını sürdürdü, sinirlerim bozularak ağlamaklı bir halde kalkıp gitmeye yeltendiğimde durdurup tamam yok bir şey minvalinde şeyler söyledi ve sonunda beni çaresiz ve zorunda hissettirerek benimle psikolojik şiddet, baskı yoluya birlikte oldu. O saatte alkollü bir şekilde ilk kez bulunduğum bir evden çıkamadım, bir yandan böyle çekip gidersem zaten çok kötü bir zamandan geçiyor çok kırılır utanır gibi düşüncelerle güvendiğim bir insan tarafından güvenim suistimal edildi.

Sinan Yılmaz hala etkileri süren bir travma yaşamama, onlarca taciz ve baskı içerikli kabus görmeme ve herhangi bir şekilde ilişki kurduğum insanlara olan güvenimin şiddetli bir şekilde sarsılmasına sebep olmuştur.

Olayın ertesinde yok saymaya, olmamış gibi davranmaya çalıştım ve nispeten ertesi günü hayalet gibi geçirdim. Bu sırada Sinan defalarca arayıp mesaj atıyor ne durumda olduğumu yokluyordu. Birkaç gün sonra attığı mesajların üzerine Sinan’a içimde çok büyük bir öfke olduğunu patlamamı istemiyorsa onu görmek duymak istemediğimi ve arayıp yazmasının bana sürekli olayı hatırlattığını söyledim. Uzun sure boyunca ara ara beni çok sevdiğini böyle biri olmadığını, çok kötü şeyler yaşadığını çok pişman olduğunu ve utandığını defalarca ve defalarca dile getirdi.

Daha sonra ona tekrar bunları duymanın bana iyi gelmediğini istesem de kolayca unutamayacağımı ve affedemeyeceğimi söyledim. Affetmeye ve aramızın düzelmeye zorlamasının da ayrı bir şiddet olduğunu sesini duymanın yüzünü görmenin bana kötü hissettirdiğini söyledim. O da benim herhalde kendisinin vicdan azabından ölmesini istediğimi ama o daha once başka sebeplerden öldüğünden bir de bunun için ölemeyeceğini, ona haksızlık ettiğimi üstüne bir de kendime haksızlık ettiğimi, tek müsebbibi oymuş gibi davranıp bencilce davranıp davranmadığımı, benim bulunduğum ortamlara ortak çevreye ragmen mümkün olduğunca gelmeyeceğini söyledi. Nitekim neredeyse her pazar KarşıLigde aynı ortamdaydık. Karşılık vermemeye yüzüne bile bakmak istemememe ragmen selam vermeye, diyalog kurmaya çalışmaya devam etti. Bir sure sonra bana yaşattığı travmadan sonra onu asla affetmeyeceğimi yazdığım bir mesaj attım ve o da kendisinin de iyi olmadığını ve elinden bir şey gelmediğini söyledi.

Bu süreçte Sinan Yılmaz ile ortak çatı altında bulunduğum tek mecra Karşı Lig’dir. Sinan Yılmaz’ın bundan sonra bu toplulukta yer almamasını, maçlara ve ligin sosyal etkinliklerine katılmamasını talep ettiğimi belirtmek isterim. Bu elbette ligin alacağı ortak bir karar olmalıdır. Böyle bir karara varılmaması durumunda da ben ligden ayrılmayı kendim için en doğru seçenek olarak değerlendiriyorum.Bunun dışında ortak çevremizden ricam benim olduğum ortamlarda kendisinin bulunmamasına özen gösterilmesidir.

Bulunduğu kategori : Mor ve Gökkuşağı

Yazar hakkında