ilerici devrimci kamuoyunu İşçilerin Birliği Derneği’ni sahiplenmeye ve savunmaya çağırıyoruz! -

 

14 Eylül Pazar günü İşçilerin Birliği Derneği’ne gelen genç bir kadın yozlaşmış, çeteleşmiş bir grup tarafından araçla takip edilerek taciz edilmiş, gösterilen tepki üzerine dernek çalışanlarına yönelik bir saldırı gerçekleştirilmiş ve bir dernek üyesi bacağından bıçaklanarak yaralanmıştı. Bu saldırılar gece de sürmüş, derneğin camları taşlanarak kırılmıştı.

15 Eylül Pazartesi akşamı “Yozlaşmaya, uyuşturucuya, çetelere geçit vermeyelim!” şiarı ile bir önceki gün yaşanan saldırıları protesto etmek için gerçekleştirdiğimiz eylemin bitiminde, önceden planlamış olduğu bir çok emareyle belli olan bir provakasyonla gerilim bilinçli olarak tırmandırılarak fiili saldırıya dönüşmüştür. Gerçekleştirilen saldırılara faşist gerici çeteler bizzat katılmış ve yönlendirmiştir. Küfürler savurarak, bozkurt işaretleri ve tekbir getirerek, yozlaşmaya ve uyuşturucuya karşı gerçekleştirdiğimiz eyleme taşlarla, sopalarla, döner bıçakları ile yapılan saldırı sonucunda ona yakın yoldaşımız yaralanarak hastaneye kaldırılmış, ardından karakola götürülmüşlerdir.

Gece boyunca da derneğimize yönelik tacizler devam etmiştir. Dışarıda bekleyen yoldaşlarımızın üzerine araç sürülmüş, saldırı tehdidinde bulunulmuştur. Polis derneği boşaltmamız gerektiği aksi taktirde zorla boşaltacağı tehdidini savurmuş, dernek çalışanları ise kurumlarını hiçbir şartta terk etmeyeceklerini ve savunacaklarını belirtmiştir. Sabaha kadar dernek binası terkedilmeyerek savunulmuş, çevik kuvvetin kurduğu barikat halen kaldırılmamış ve gerginlik devam etmektedir.

Birkaç uyuşturucu bağımlısı gencin tacizi ve saldırısı ile başlayan süreç gelinen aşamada bunu fazlasıyla aşmış durumdadır. Dün akşam yaşananlar açık bir şekilde göstermiştir ki bu saldırılar  faşist ve gerici örgütlenmeler, çeteler eliyle örgütlenmektedir ve devrimci faaliyeti hedef almaktadır. Gelinen aşamada bilinçli ve hedefli bir biçimde başlatılan saldırılar sadece İşçilerin Birliği Derneği’ni değil bölgede süren tüm ilerici, devrimci, sosyalist mücadeleye ve değerlere yönelen bir içerik kazanmıştır. Polisin ve kimi basının bilinçli bir şekilde konunun özünü saptırmak amaçlı mahalleli veya Karadenizliler ile gerginlik söylemi tamamıyla gerçek dışıdır ve saldırının bir başka biçimi olarak yürütülmektedir.

Bizler İşçilerin Birliği Derneği olarak bir kez daha ilan ediyoruz; bu baskı ve yıldırma politikaları bizleri mücadelemizden alıkoyamayacak. Derneğimizi ve faaliyetimizi her şart altında korumaya devam edeceğiz. Tüm ilerici, devrimci dost kurum ve kişileri, saldırılar karşısında dayanışmaya, devrimci bir mücadele mevzisi olan İşçilerin Birliği Derneği’ni fiili olarak sahiplenmeye ve savunmaya çağırıyoruz.

İşçilerin Birliği Derneği

Adres: Emeksizler Sok.-LK&JNS’in sokağı, No: 34, Sefaköy Merkez
İletişim: 0212 697 71 53 – 0536 714 62 06

 

Bulunduğu kategori : Sol

Yazar hakkında