İki Elimiz Yakanızda! -

Bergama köylüleri siyanürlü altın madenine karşı ekolojik direnişe 90’larda başlamıştı. 90’larin kirli savaş döneminde, zor bir zamanda köylüler popüler bir mücadele yaratmıştı.. Eurogold adlı küresel şirkete karşı mücadele Türkiye’deki herkesin gönlünü kazanmıştı.

O direnişi 28 şubat subaylarıyla ortak olan o günün iktidarı dağıttı. 2000’lere girerken, Necip Hablemitoğlu, Bergama altın madeni için verilen mücadeleyi Alman devletinin finanse ettiğini iddiasıyla sahte kanıtlarla dolu bir kitap yayınladı. Diğer yandan ise o günün generalleri altın madeninden taraf olduklarını deklare etmeye başladılar.

Kamuoyunu bölüp köylüler arasında ikilik çıkarmak, zaten başından beri şirketin ana stratejisiydi. Eurogold haklarını Türk bir şirkete sattıktan sonra da hareketin içindeki ulusalcıları etkilemeyi başardı. İşte o dönüm noktasında, tüm yargı kararlarına rağmen Bergama’da siyanürle altın çıkarmaya başladılar.

Burhan Kuzu’nun Hablemitoglu’na dair yazdıklarına bakınca bugünkü iktidarın da Kaz dağlarında gerçekleşen siyanürlü altın madenine karşı gelişen bu onurlu mücadeleyi bölmek için 28 Şubatçılarla benzer yalanları söyleyeceklerini görüyoruz..

Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz: Bergama’dan öğrendik. Toprağını, doğasını, geleceğini savunanlara ajan diyenler demagoji yapıyorlar…

Biz, Kanadalı şirket gitsin, Çanakkaleli şirket gelsin, toprağın altı yerli sermayeye kalsın istemiyoruz.. Toprağın altı, toprağın altında kalsın. Maden sermayesinin “yerlisi/yabancısı”  bütün milletleri Kazdağlarından çekilecek!

Hera’dan Sarıkız’a
İki elimiz yakanızda!

 

 

Bulunduğu kategori : Uncategorized

Yazar hakkında