Hayır demek ve tam kopuş için halkın birliği – Stathis Kouvelakis -

Umutla beklediğimiz ve bir süredir geleceğine dair şüphe duymaya başladığımız dönüm noktasına ulaştık. “Müzakereler” adı verilen talihsiz parodi, geri adım atma ve daha fazla taviz verme spirali durduruldu.

Bu dönemeç bir satır keskinliğindeki çok açık ve basit bir söz etrafında şekillendi: Troyka’nın verdiği ültimatoma hayır, karar halkındır.

Şimdi Avrupalı hakim sınıflarının 25 Ocak’ta SYRIZA’nın zaferiyle filizlenen umudu yok etmek için sabırla kurdukları ölümcül tuzağı terk etmek mümkün hale gelmiştir.

Bu gece [26 Haziran], Alexis Tsipras hakikatin dilini konuştu: Bu “müzakerelerin” neden sadece şakadan ibaret olduğunu, sürekli bir şantaj eylemine dönüştüğünü, Yunan halkını ve hükümetini küçük düşürmeyi ve 25 Ocak seçimleri sonucunda halkın verdiği yetkiyi ayaklar altında çiğnemeyiamaçladığını nihayet açıkladı.

Şu an hesapları görmenin zamanı değil. Ancak bu gece verilen kararın, aslında sözümona bir “anlaşma” zemininin olmadığını, tercihin teslimiyet ve kopuş arasında olduğunu aylardan beridir söyleyenleri tasdik ettiğini not etmemek imkânsız.

Şimdi önümüzde halk oylaması mücadelesi var. Halk güçlerine güvenlerini geri kazandıracak, Yunan toplumunda yeni bir radikalleşme dalgasını sevk edecek, derinlemesine birleştirici ve büyük bir kavga olmalı bu.

Bu mücadele, beş aylık bir durgunluktan sonra izlenen rotayı düzeltmenin ve hükümet, SYRIZA ve toplumsal hareketler arasındaki ilişkiyi yeniden tarif etmenin koşullarını yaratma imkânını verebilir.

Nihayet, şu açıktır ki bu kavga sadece Yunanistan’da verilmeyecek. Troyka’nın ve Avrupa hakim sınıflarının tepkisi korku verici olacak. Yunan halkı birleşecek ve savaşacak. Ancak enternasyonal desteğe hayati önemde ihtiyaçları var. İstediğini elde etmek için her şeyi yapabileceğini bildiğimiz hakim sınıfların gücü ve şiddeti karşısında halkın tek silahı bu dayanışma olacak.

Yaşasın Yunan halkının mücadelesi!

Yaşasın enternasyonel dayanışma!

Biz kazanacağız!

 

Çeviren: Barış A. Özden

Bulunduğu kategori : Hariciye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar