Gezi’den Berkin’e, Soma’dan Yeryüzü Sofralarına.. Karadolapspor - and

“bir kulüpten fazlası”

Spartakistanbul olarak iki sene önce Atina’da sol-anarşist geleneğin çok güçlü olduğu Excharia mahallesinde kuruluşu 1928’lere uzanan Excharia Asteras maçı bizi inanılmaz heyecanlandırmıştı. Antifaşist bayraklar dayanışma sloganları altında harika bir maç oynamıştık. O dayanışmamız Sintagma’da Gezi’de sokakta ve hayatın her alanında artarak sürdü. Şimdi de bu kentin Excharia Asteras’ı ile oynayacağız, işçi mahallesi Alibeyköy’ün Anka Kuşları Karadolapspor ile bir dayanışma maçı oynayacağız.

Biliyoruz ki dün olduğu gibi yarın da sokakta barikatlarda dayanışacağımız nice direnişin fitili olacak bir müsabaka oynayacağız. Biz “oyunu” da “oyun oynamayı” da severiz, Spartakistanbul direnişin oyununu oynar. Tabi ki futbola başka bir tutkuyla bağlıyız. Bizim için sahada olmak her şeyden gayrı değerlidir, oyuna olan sadakatimizi ihmal etmeden direnişin içinde olmayı önemsedik hep.

Ve sokakta olmak da öyle. Nasıl ki Spartakistanbul bu bütünlüğün takımı, her dönem bu daha “başlangıç” diyenlerin futbol thumb.display (4)takımı; Sahada oyuna olan sadakat ve sokakta devrime olan tutku bizim asıl gücümüz oldu her zaman.

Şimdi de bir dayanışma maçına daha çıkacağız. “Bizim çocukların” takımı ile oynayacağız, “bizim oyunumuzu” oynayacağız. Aynı Atina’da “bizim çocuklarla” oynadığımız gibi, dünyanın her yerinde “bizim çocuklarla” omuz omuza olduğumuz gibi, çocukların giydikleri forma renginden dolayı saldırıya asla uğramayacakları, farklılıklarımızın bizi biz yapan bir derinlik olarak değer kazandığı bizim oyunumuzu oynayacağız.

Sahada, ve tabi ki hayatta yenmekten de yenilmekten de korkmadan oynayacağız..

Karadolapspor’da başka bir dünya mümkün deyişinin futboldaki lisanı münasip olanıdır..

Aşağıda Karadolapspor’un kısa bir anlatısı var.

Biz Spartakistanbul olarak Pazar günü saat 18:00’de oynayacağımız dayanışma maçını zaten bildiğimiz bu anlatı itibariyle sabırsızlıkla bekliyoruz, sizinle de paylaşalım istedik…

Karadolapspor Kulübü, 2009 yılında Alibeyköy’de kurulan, 1974 yılında ismi Sayayokuşu olan mahalledeki spor kulübünün devamı aslında.

1974 yılında mevcut sahayı kendi çabalarıyla zamanın gençleri spor alanı haline getiriyorlar; kale direkleri ve soyunma odalarını kendi çabalarıyla yapıp 1980 li yıllara kadar devam ediyorlar ancak bir dernekleşme süreci yaşanmadan 12 Eylül darbesi geliyor. Mahalle bir işçi mahallesi olarak ve dolayısıyla radikal sol siyasetin de etkin olması ile darbe sürecini ağır geçiriyor. Kulübün kuruluşuna öncülük eden pek çok genç ya yurtdışına çıkış yapmak zorunda kalıyor ya da hapse giriyor.

Darbeyi izleyen yıllarda, hatta 1982 yılında büyük bir turnuva organize edilip çevre mahallelerle spor ve dostluk ilişkileri kurulmaya başlanıyor.

1992 yılında Öz Sayayokuşu adıyla dernek statüsü kazanılıp bir süre faaliyet gösteriliyor; Ancak yerelden yeterli destek alınamadığı için faaliyetler kısıtlı kalıyor. Sonrasında kongrenin gecikmesi gerekçe gösterilerek mevcut derneğin faaliyetlerine mahkeme tarafından son veriliyor.

1995 ten sonra Metin Göktepe anısına yapılan turnuvalarla ciddi bir ilgi ve ivme sağlanıyor, yaklaşık 20- 30 takımlı yaz boyu süren turnuvalar gelenekselleşiyor. Bu ilgi ve coşku ile birlikte 2009 yılında kulüp kurulması için bir dizi toplantı yapılıp Sayayokuşu Spor Kulübü adı ile dernek ve federe olma süreci başlıyor .

2011’de kulüp adını, mevcut yönetimin önerisi ile pek çok mahallelinin içine sinmese de, biraz da o günlerin koşulları ile   Karadolap olarak degiştiriyor,.Kulüp 2010’dan beri Amatör Lig’de mücadele veren çeşitli yaş grubunda takımlarıyla yoluna devam ediyor. Kulübün arması Sayayokuşu Spor’un ilk armasındaki çam ağacı ile şimdiki arma anka kuşundan oluşuyor. Renkleri kuruluş rengi olan yeşil-siyah.

Gezi sürecini sahiplenmesi

Berkin ELVAN ziyaretleri

Soma için maçlara siyah t-shırt ve pankartla cıkma

direnişte Ülker işçilerine yardım

Yeryüzü sofraları ile RAMAZAN da

muharrem ayında cemevinde iftarlar

çalışanlarını Tüm-Emek Sen’üye yapması

bisiklet grupları gezileri

sinema gösterimleri

Mahallesinde yozlaşma ve kentsel dönüşüme karşı faaliyet göstermek gibi çabalarla bir futbol kulübünden çok daha fazlasını ifade eden kulüp, mahallenin etnik-mezhepsel yapısı sebebi ile de devletin ve hakim futbol anlayışının her dönem hedefinde olarak yoluna emin ve bir o kadar da devrimci adımlarla yürümeye devam ediyor..

Gecmiş dönemde Başkan Cayan Dursun bir uyuşturucu satıcısının hak ve hürriyetini engelledigi gerekcesiyle 1 aya yakın hapiste tutuldu.

Hali hazırda Soma yürüyüşünden dolayı hakkında verilmiş 2 yıl 11 ay mahkumiyet kararı var yargıtay aşamasında olan.

Hiçbir maçımızda eksik olmayan tomamızla gazımızla

Yaşasın kardeşlik ve dayanışma

Bulunduğu kategori : Sol

Yazar hakkında