forum: seçimlerin ardından – bu daha başlangıç -

 

Seçim sonuçları her cenah için üzerine düşünülmesi gereken sonuçlar ortaya çıkardı. Bu durum, hiç şüphesiz ki sosyalist sol için de geçerli. “Yeni Yaşam” çağrısı ile seçimlerde sol bir seçeneğe işaret eden HDP ve adayı Demirtaş’ın aldığı oy oranı Türkiye’de siyasal hatların yeniden düzenlenmesi yönünde güçlü bir iradeyi ortaya çıkardı.

HDP ve adayı Demirtaş’ın kampanyası, demokratik, ekolojik ve sosyal talepleri gündeme taşıyan ve geniş kesimler nezdinde tartışılmasını sağlayan bir işlev gördü. Barış talebi de LGBTİ bireylerin sesi de taşeron işçilerin mücadelesi de Alevilerin ayrımcılık karşıtı öfkesi de derelerine sahip çıkanların direnişi de hep bu kampanyada yankı buldu, sesine ses kattı. Ezilenlerin taleplerini bayrağına yazan bir kampanyanın sonucunda Demirtaş %10 sınırına dayandı. Demirtaş kampanyasının yarattığı toplumsal etkiyse bu oy oranının çok ötesinde oldu.

Bu sonuca, bu sonucun kışkırttığı dönüşüme –düzen partileri dâhil- hiç kimse kayıtsız kalamaz. Herkes düşünmek durumundadır. En başta da sosyalist sol. Azımsamak, değersizleştirmek ve –tabiri caizse- mızıkçılık yapmak yerine, ortaya çıkan potansiyelin ne olduğunu, bu potansiyele nasıl ulaşılabileceğimizin ve kalıcı hale getirebileceğimizin yollarını tartışmamız ve bu doğrultuda eylememiz gerekiyor.

Biz 22 Ağustos Cuma günü saat 20:00’da Yoğurtçu Parkı’nda tartışmayabaşlıyoruz. Hem de HDP Milletvekili Sabahat Tuncel, ÖDP Eş Genel Başkanı Bilge Seçkin Çetinkaya ve yazarlarımızdan Ecehan Balta ile.

Katılmaz mısınız?

Başlangıç Dergisi

Bulunduğu kategori : Duyurular

Yazar hakkında

İlgili Yazılar