fırtınayı biçmek – david finkel -

 

Britanya eski başbakanı Tony Blair, Irak’ta cereyan etmekte olan felaket için, “buna bizim sebep olduğumuz düşüncesinden kendimizi kurtarmamız gerek” demiş. Akla gelen ilk soru, Tony Blair’in herhangi bir konu üzerine düşüncelerini gerçekten kimin merak edeceği. George W. Bush, hiç değilse çiftliğinde, böğürtlen çalıları arasında saklanıp konu hakkında hiçbir şey söylemeyecek kadar zeki.

“Buna”, Irak’ın 2003 yılında Britanya destekli ABD güçlerince işgali neden oldu elbette. Şimdi IŞİD denen El Kaide’nin Irak kolunu yaratan, çoğu Sünni-Şii yerleşimlerini ortadan kaldıran mezhepçi çatışmaları başlatan, korkunç Saddam Hüseyin diktatörlüğünün yerine mezhepçi, yozlaşmış, beceriksiz Maliki rejimini koyan işgal.

Şimdi ne olacak? Hararetli medya başlıklarına karşın IŞİD Bağdat ya da başka Şii merkezlerini ele geçiremeyecek ve Kürt güçleri IŞİD’in kuzeye doğru gelişiminin önünü alacak. IŞİD’in Sünni bölgelerini kontrol etmeye ne kadar devam edeceği ise esas itibariyle buradaki halkın onun terörist vahşetine ne kadar göz yumacağına bağlı. Esir askerlere ve Şii sivillere dönük vahşi katliamlar, IŞİD’in misilleme saldırılarını provoke ederek Irak halkının büyük çoğunluğunun istemediği bir Sünni-Şii iç savaşı kışkırtmaya çalıştığını gösteriyor.

Irak’ın bir ülke olarak ayakta kalıp kalamayacağını tahmin etmek güç. Üstelik bu artık ABD’nin elinde olabilecek bir şey de değil. Ancak mevcut krizi daha da beter hale getirecek ve Irak’ın dağılma ihtimalini artıracak bir şey varsa o da ABD’nin olası bir askeri müdahalesi. Irak’ı bombalamak Washington’un “buna neden olan” savaştan hiçbir şey öğrenmediği anlamına gelecek. Rüzgarı ekip, fırtınayı biçtik; bunun bir kez daha gerçekleşmesine izin vermeyelim.

Çeviren: foti benlisoy

Bulunduğu kategori : Hariciye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar