Ege Üniversitesi’nde Yaşananlara Dair -

20 Şubat 2015 tarihinde Ege Üniversitesi’nde yaşanan olaylar üzerinden çokça alışık olduğumuz dezenformasyonlarla karşı karşıyayız. Üniversitelere her faşist saldırı da “karşıt görüşlü öğrencilerin kavgası, sağ-sol çatışması veya “PKK-ülkücü kavgası“ olarak yansıtılıyor. Tıpkı bu olayda olduğu gibi bu söylemlerin hepsi yalandır. Gerçek olan, eli sopalı, satırlı ve çoğu öğrenci olmayan 150 kişilik faşist güruhun üniversiteye, devrimci demokrat, yurtsever öğrencilere saldırdığıdır. Her zaman olduğu gibi bu saldırı da polis- sivil faşist işbirliği ile organize edilmiştir. 

Faşist saldırı 17:00 sularında yaklaşık 150 kişilik bir çete eliyle gerçekleştirilmiştir. Saldırıdan yarım saat öncesinde üniversitenin ana giriş kapısında bekleyen polis ekipleri de gözlemlenmiştir.
Faşist çete okula Eğitim Fakültesi tarafından girmiş daha sonra İletişim Fakültesi içerisinden bağlantı yolları aracılığıyla devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu Edebiyat Fakültesi’ne giriş yapmıştır.
Özel Güvenlik Birimleri okula giren faşist çeteleri fark edip Edebiyat Fakültesi önünde oturan ve sayıca az olan öğrencilerin yanına gelerek , “Kaçın, 150 kişilik bir grup size saldırmaya geliyor” diyerek kendince uyarmış ardından olay yerini hızlıca terk etmiştir. Aynı zamanda ÖGB olaylar sonrasında yaptığı açıklamada, polis ekiplerine haber verildiğini ancak okula herhangi bir müdahale için gelinmediğini de dile getirmiştir. Saldırının organize ediliş şekli daha önce Fırat Çakıroğlu ve arkadaşlarının Ege Üniversitesi’ne saldırı girişimlerinin benzeridir. Bu saldırılar tıpkı DTCF, İstanbul Üniversitesi ve memleketin birçok üniversitesindeki gibi, polis ve sivil faşist işbirliği ile yapılmış saldırılardır.

Ayrıca Fırat Çakıroğlu’nun söylendiği gibi sınava giderken saldırıya uğradığı yalanıyla bir mağduriyet yaratılmaya çalışılması da kötü bir senaryodur. Üniversitede henüz derslerin bile başlamadığı bir tarihte nasıl olur da sınava gireceği iddia edilir? Kaldı ki faşist grubun başında elinde satır ve bıçaklarla üniversiteye saldırıyı organize eden birinden bahsediyoruz. Fırat Çakıroğlu ve 150 kişilik faşist çete Ege Üniversitesi’ne ellerinde satırlarla, sopalarla, tıpkı daha önceki saldırılarında olduğu gibi öldürmek ve yaralamak amacıyla gelmişlerdir. 

Sosyal medyada “tahammülsüzlük” ve “öteki” kavramları üzerinden samimiyetsiz bir “hümanizm” yaratılmaya çalışılıyor. Tarih faşizmin ötekine tahammülsüzlük üzerinden yaşattığı katliamlarla doludur. O yüzden bizlerin faşizm ve faşizme karşı mücadele konusunda fikrimiz nettir ve bir tereddüdümüz yoktur. Yaşam alanlarımızı faşizme karşı savunurken yaşamı savunuruz. Fırat Çakıroğlu’nun ölümün sorumlusu kendilerini savunan devrimci, demokrat, yurtsever öğrenciler değil, mensubu olduğu saldırgan faşist çete ve bu organize saldırının suç ortağı olan polistir.
Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da faşist saldırılara karşı üniversiteyi savunmaya devam edeceğiz. Faşizme karşı mücadelede hep birlikte yaşam alanlarımızı koruyacağız.

Faşizme Karşı Omuz Omuza
Faşizme Ölüm Tek Yol Devrim

EGE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ DAYANIŞMASI

Bulunduğu kategori : Uncategorized

İlgili Yazılar