“Dünyada Mekan” nasıl ve neden kuruldu? -

R: Merhabalar, Barış Yıldırım ve Zeyno Pekünlü ile beraberiz. Dünyada Mekan ile ilgili konuşacağız. Merhaba arkadaşlar.

Z&B: Merhaba.

R: Dünyada Mekan nedir? Niçin böyle bir girişim yaptınız ve bundan ne amaçlıyorsunuz?

Z: Dünyada Mekan aslında bir dizi forumun sonucunda ortaya çıkmış bir oluşum. Bu forumların amacı da kendimize birtakım dayanışma alanları, dayanışma biçimleri konusunda neler yapabiliriz diye konuştuğumuz bir dönem oldu. Dirsek temasında olduğumuz farklı siyasal örgütlenmelerin hepsi bir şekilde mekan meselesinin insanları yan yana getirebilmesi ve belki içinden başka dayanışma ağları çıkarmak için önemli olduğunu düşünüyordu. İlk forumları “Kaç Bize Gel”, “Plaza Eylem”, “Yayınevi Emekçileri” ve “Müştereklerimiz” ortak düzenledi. Ama bu forumlara yüksek katılım oldu, özellikle freelance çalışanların böyle bir mekan talebi öne çıktı. Evden çıkmak, sosyalleşmek, birlikte çalışmak, belki birbirine iş paslamak gibi dayanışma fikirleri etrafında gelişti. Sonuçta forumlardan ayrıca bir inisiyatife dönüşen, mekan bakma, kirasını nasıl öderiz, maddi işlerini nasıl yaparız diye bir çalışma grubu kuruldu. Bu çalışma grubunun sonucu olarak şu andaki mekan kiralandı.

R: Sen bahsetmek ister misin Barış?

B: Tabii, ben örneğin freelance çalışan bir çevirmenim. Uzun zamandır bu koşullarda çalışıyorum. Benim gibi farklı sektörlerden, diyelim ses mühendisi, yazılımcı vs. pek çok arkadaş var serbest çalışan. Çoğu zaman bu insanlar evde çalışmak zorunda kalıyor ve evde çalışmak birçok açıdan aslında ofiste çalışmak gibi çok bunaltıcı bir deneyim oluyor insanlar için. İnsanlar yalnızlaşıyor, iş arkadaşları olmuyor, bütün sorunlarıyla tek başına yüzleşmek zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla serbest çalışan insanlar olarak bir ortak mekan ihtiyacı, gündüzleri çalışabileceğimiz ortak bir mekan ihtiyacı, ticari bir kafe gibi olmayan, bizim çekip çevirebileceğimiz bir mekan ihtiyacı vardı. Aynı şekilde tam zamanlı çalışan arkadaşların da, bankada, ofiste, büroda çalışan arkadaşların da hayatlarında mekan meselesi farklı şekilde var. Onların da bütün hayatları ofiste geçiyor tam tersine. Onların da bir araya gelip konuşacakları, sohbet edebilecekleri, dertlerini paylaşabilecekleri alanlar yok. O arkadaşların da akşam toplantı, atölye vs. düzenleyebilecekleri, hafta sonları bir araya gelebilecekleri ve hem serbest hem tam zamanlı çalışan insanların kullanabilecekleri bir mekan olarak da düşündük burayı.

R: Peki biraz da mekandan bahsedebilir misiniz? Mesela çay, kahve, masa var. Bu ihtiyaçlar nasıl karşılanıyor? Temizlik nasıl yapılıyor? Böyle bir kolektifiniz var herhalde, biraz günlük işleyişinden bahsedebilir misiniz?

B: Aslında Gezi’den sonra kurulan forumlardaki işleyiş gibi bir karar alma mekanizması kurmaya çalıştık. İki haftada bir toplanıp mekanda var olmak isteyen herkesin ortak verdiği kararlarla mekanı çekip çevirmeye çalışıyoruz. Kurduğumuz sistem de kabaca şöyle; günü ikiye böldük, gündüz ve akşam mekanı açıp kapatan sorumlu arkadaşlar oluyor aslında. O arkadaşlar temizlik gibi ihtiyaçlarla ilgileniyorlar. Çay-kahve gibi, elektrik-su gibi masrafları kendi aidatlarımızla karşılıyoruz. Onun dışında mekanın masasını kendimiz yaptık bir arkadaşımızın marangozhanesinde, rahat çalışabilmek için. Aynı zamanda internetimizde var, bu şekilde ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışıyoruz.

R: Peki Zeyno insanlar geliyor mu, kullanılıyor mu gerçekten?

Z: İlk birkaç hafta kullanılmadı ama şimdi yaygınlaşmaya başladı kullanımı. Ve her gün özellikle akşamüstü saatlerinde dolu oluyor. Sonuçta insanlar dışarıda çalıştıkları zaman kafelere verecekleri paradan çok daha azını dayanışma kutusuna atarak burada çalışabiliyor. Isıtma var, internet var, güzel bir masa var. Henüz aşırı bir doluluğa ulaşmadık, gelip de yer bulamayan olmuyor ama gelmeye başladılar. Onun dışında da düzenlediğimiz toplantılara Barış’ın dediği gibi, freelance olmayan ama beyaz yakalı olup, işte “Ben iş arkadaşlarımla siyaset tartışamıyorum, burada benim gibi düşünen insanlar buluyorum.” diye gelenler var.

R: Son olarak bir de adresi söyler misiniz gelmek isteyenler için?

Z: İstiklal Caddesi’nin üzerinde, şu anda inşaat halinde olan Yapı Kredi binasının tam karşısında Hazzo Pulo Pasajı’nın içinde 1 numaralı bina. Kapıda Dünyada Mekan tabelası var zaten.

R: Freelance çalışan herkesi bekliyoruz o zaman. Sağ olun arkadaşlar.

Z&B: Teşekkürler.

Bulunduğu kategori : Örgütsel Deneyimler

Yazar hakkında

İlgili Yazılar