Dünya Vegan Günü! -

Sömürüsüz beslenmek, giyinmek, yaşamak mümkün. Başka bir dünyanın mümkünlüğüne inanan herkes: Vegan olun!

28 Ekim’de Türkiye Vegan ve Vejetaryan Derneği’nin ikincisini düzenlediği Dünya Vegan Günü etkinliğine katıldım. Hem stand görevlisiydim hem de birey olarak bolca stand gezdim, insanlarla tanışma fırsatı buldum.

Neden vegan oluyoruz?, sorusundansa artık, Neden vegan olmak zorundayız?, sorusunu konuşalım istiyorum…

Vegan olmak ahlaki açıdan, etik açıdan bu dünya konjonktüründe artık şart. Defalarca masalarda konuşurken bunun hem etik olarak elzem olduğunu, hem politik olarak doğru hareket olduğunu, hem de sağlıklı bir yaşam olduğunu dile getirdim. Bunu bir de yazılı olarak dile getireyim… Sadece herhangi bir arama motoruna “süt üretimi” yazdığınızda izleyebileceğiniz hayvan işkence videoları bile tabağınıza, bardağınıza giren yüzlerin ne denli sömürüldüğünü ne denli işkence gördüğünü size kanıtlıyor. “Ama biz etçiliz” diyenlere ise artık “Hayır” diye bağırmak istiyorum. Değiliz arkadaşım. Hayvanlar da bitkileri yiyerek besleniyor. Doğal olarak bu ekoloji sarmalında bizde onların yediği bitkilerden vitaminleri, proteinleri almamız mümkün. Örneğin bir tabak hayvan yiyerek aldığınızı sandığınız proteini, iki kase mercimek çorbası içerek de alabiliyorsunuz. Hal böyle olunca birine zarar vermeden, birini yemeden yaşamak mümkün oluyor! Sadece biraz emek harcamak, biraz okumak gerekiyor. Benim için çok zor demeden önce sadece biraz düşünün… Zor demektense bunu yapmaya üşeniyorum diyin. En azından dürüst olmuş olursunuz.

Bir de “Veganlık pahalı yaağğ” cümlesi var. Veganlık pahalı değil! Bunu hem üretici hem de tüketici olarak söylüyorum. Bir restorana gittiğinizde sadece üç kişi vegan tabağı yediği için pahalı. Sen de gidip yersen arz/talep doğrultusunda o fiyat düşecektir, bunu sen de biliyorsun arkadaşım. Bir kozmetik dükkanına gittiğinde ise açık ve net görüyorsun ki vegan şampuan 5 lirayken senin aldığın şampuan deney ve işlem gördüğü için 10 lira. Yine aynı cümle. Bunu kullanamam deme, bunu araştırmaya üşeniyorum de…

Veganlık üzerine yapılan okumalara, etkinliklere katılmak size de iyi gelecektir. Neden, niçin diye sorduğunuz her konuya cevap bulacaksınız ve emin olun çok güzel insanlarla tanışacaksınız. Kendinizi iyi hissedeceksiniz ve bir hayvanı sömürmeden, bir ton suyu tüketmeden daha mutlu yaşamayı öğreneceksiniz.

Dünya Vegan Günü kapsamında bir çok navegan ile de tanışma fırsatı buldum. Neden?, sorusunu çok fazla sordular. Yiyecek tattılar, giyeceklere baktılar, kozmetik ürünleri denediler. Hepsinin ağzından “Aaa hayvanlara işkence yapmadan rimel üretiliyormuş, hayvan tüyü kullanmadan eşofman üretiliyormuş, şu sucuğun tadına bak çok lezzetli” cümleleri çıkıyordu. Naveganlar şaşkındı.

Bir gazeteye röportaj verirken etrafımda beni dinleyenler vardı. Neden vegan olduğumu detaylıca anlatırken yüzleri kızarıyordu. Röportaj bittikten sonra yanıma geldiler. “Kızım gerçekten böyle mi?” diyen bir amcaya “Evet” demekle yetindim. Sadece “Helal olsun,” diyebildi. Ama kendine çok soru sordu eminim. Yarın hemen vegan olmayabilir ama hayatından bir müddet sütü, peyniri çıkaracağından eminim.

Daha yüksek sesle söylüyoruz: “Sömürüsüz beslenmek, giyinmek, yaşamak mümkün!” Başka bir dünyanın mümkünlüğüne inanan herkes: Vegan olun!

Bulunduğu kategori : Kızıl-Yeşil

Yazar hakkında

İlgili Yazılar