direnişteki gf-hakan plastik işçisi ile dayanışmaya çağırıyoruz! – umut-sen (05.03.2014) -

direnişteki gf-hakan plastik işçisi ile dayanışmaya çağırıyoruz! – umut-sen

Umut-Sen, GF-Hakan Plastik’teki direnişe aktif destek veriyor. Aşağıda Umut-Sen’in konu ile ilgili dayanışma çağrısını ve Hakan Plastik’in İsviçreli ortağı GF’ye gönderilmek üzere hazırlanan e-mail metnini bulabilirsiniz.

DİRENİŞTEKİ GF-HAKAN PLASTİK İŞÇİSİ İLE DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ!

 Lastik İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan GF-Hakan Plastik işçileri, 3 Mart Pazartesi günü itibariyle direnişe başladılar. Yıllardır düşük ücretler karşılığında 12 saatlik çalışma saatlerine katlanmak zorunda bırakılan işçiler, şu anda hem işlerini geri almanın, hem de sendikalı olmanın mücadelesini yürütüyorlar. Öncelikle direnen işçileri bir kez daha selamlıyoruz. Onların mücadelesi, bu sömürü düzeni içerisinde nefes almaya çalışan, hayata tutunmaya çalışan milyonların mücadelesidir.

GF-Hakan Plastik’in Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi içerisindeki fabrikasının önünde süren direnişin birçok açıdan desteğe ve dayanışmaya ihtiyacı var. Organize Sanayi Bölgelerinin geneli gibi, burası da kent merkezinden tecrit edilmiş bir bölge. Bu nedenle direnişteki işçilerin en öncelikli ihtiyaçları seslerinin duyurulmasına katkı sunulması. Kısacası işçiler şu anda hem patronların sendika düşmanı tavırlarına karşı hem de çevresel yalıtılmışlığa karşı da mücadele yürütüyorlar.

Öte yandan, işyerinin organize sanayi bölgesi içerisinde oluşu, işçilerin direnişine normalden daha büyük bir önem de yüklüyor. Zira çevre işyerlerinde kölelik koşulları altında çalışmaya zorlanan, sömürü ve baskı koşullarını ağır bir biçimde hisseden tüm işçilerin gözü kulağı şu an GF-Hakan Plastik’te. Bu anlamda GF-Hakan Plastik’in kazanması, yalnızca direnişteki işçilerin ya da bir bütün olarak bu fabrikadaki işçilerin kazanmasının ötesinde, Çerkezköy’de önemli bir yer tutan işçi sınıfının mücadelesinin etkili bir kazanım elde etmesi anlamına gelecektir.

GF-Hakan Plastik işçileri direnişlerinin sonunda kazanacakları konusunda büyük bir kararlılık içerisindeler. Bu mücadeleyi aynı zamanda bir onur mücadelesi, bir muhatap alınma mücadelesi olarak gördüklerini her fırsatta dile getiren işçiler, sınıf mücadelesinin tüm öznelerini kendilerinin yanında olmaya çağırıyorlar.

GF-Hakan Plastik, hisselerinin neredeyse tamamı İsviçreli Georg Fisher şirketi tarafından satın alınmış bir şirket. Uluslararası çalışma standartlarına uygun davranmakla her fırsatta övünen, sosyal sorumluluk projelerini bir reklam aracı olarak kullanan söz konusu İsviçreli firma, 16 işçinin salt örgütlenme haklarını kullandıkları için kapı dışarı edilmeleri konusunda halen derin bir suskunluk fesadı içerisinde. Kısacası ilgili firma için Türkiye’deki işçiler, ucuz iş gücü rezervi olmak dışında bir anlam ifade etmiyor.

Bu noktada, bizler GF-Hakan Plastik işçilerinin dayanışma çağrısına güç katmanın öneminin bir kez daha altını çizerek, tüm duyarlı kamuoyunu İsviçreli firma üzerindeki baskı kurmaya çağırıyoruz. İsviçreli Georg Fisher şirketinin, mail adresine işçilerin işlerine geri alınmaları gerektiği konusunda gönderilecek e-maillerin, ilgili firma üzerinde baskı yaratmak noktasında işçilere destek sağlayacağı ve onların fabrika önünde sürdürdükleri mücadeleye güç katacağı düşüncesindeyiz.

Aşağıda Georg Fisher şirketinin e-mail adresini ve şirkete gönderilmesini planladığımız e-mail metnini paylaşıyoruz. Tüm duyarlı kamuoyundan isteğimiz, ilgili firmaya, işçilerin sendikal nedenlerle işten atılmalarını proteste eden bir e-mail’in gönderilmesidir. Dayanışmaya bu küçük katkının direnişteki dostlarımız için anlamı büyük olacaktır.

UMUT-SEN

 Georg Fisher şirketinin e-posta adresi:

info@georgfischer.com

E-mail metni:

To whom it may concern,

GF-Hakan Plastik, a corporation in Çerkezköy-Turkey whose majortiy shareholder is Georg Fisher, laid off sixteen workers without any clearly declared reason. These workers –mostly of high performance- have worked there for years under strict conditions. Recently, workers had decided to get organized in the Lastik-İş Union and started the unionization process. The workers who were fired are members of this Union.

Unionization is a constitutional right in Turkey and GF-Hakan Plastik’s attitude towards the unionized workers are clearly unlawful. The fired workers want their jobs back. They also call on GF-Hakan Plastik to respect the constitutional right of workers to get unionized.

I believe that Georg Fischer, as the majority shareholder, should fulfill its social responsibility by interfering in the deteriorating situation in GF-Hakan Plastik in order to reestablish the labor peace.

 

Bulunduğu kategori : Duyurular

Yazar hakkında