Direnişteki Bayteks Nakış İşçilerinin Yanındayız -

Bayteks, bir nakış fabrikası. İstanbul Atatürk Havalimanı’nın arkasında, Aydın Üniversitesi’ne yakın, merkezi bir yerde. Direnişçi işçileri çadırlarında ziyaret edip, Bayteks direnişini ve nakış işçilerinin son yıllardaki mücadelesini konuştuk.
Bayteks Nakış işçileri bundan yaklaşık bir ay önce iş yavaşlatma eylemi gerçekleştirdi. Talepleri insanca çalışma şartlarıydı. Patronla yaptıkları ikinci görüşmenin ardından çalışma koşullarında iyileşme ve eyleme katılan işçilerin hiçbirinin işten çıkarılmamasına dair anlaşma sağladılar. Fakat bir ay kadar sonra patron önce 4, sonra 8 işçiyi işten çıkardı. Çıkarılan arkadaşlarının tazminatlarının tutarına itiraz eden ve yükseltilmesini isteyen işçilerin talebi kabul edildi. Ertesi sabah işbaşı yapmak için önce arkadaşlarına ödeme yapılmasını bekleyen 23 işçi, hala işbaşı yapmadıkları gerekçesiyle patronun hakaretlerine de maruz kalarak işten çıkarıldı.
İşçiler o günden beri direnişteler. Üretim durdu. Dışarıdan getirdiği işçilerle üretime devam etmek isteyen patron, dışarıdan getirdiği işçiler de direnişçilerle dayanıştığından, kendine işçi bulamıyor. Direniş çadırının kurulması ardından çadırları belediye ve polis tarafından defalarca sökülen işçiler, çadırlarını her seferinde yeniden kuruyor ve direniş devam ediyor.
Bu nakış işçilerinin ilk direnişi değil. 1 Haziran 2013’de tüm Türkiye’de 6 bine yakın nakış işçisi gasp edilmiş haklarını talep ederek greve çıkmış. Sigortasız çalışmamak, Cumartesi gece çalışmamak, 13.00’te paydos yapmak, tatil mesailerinin isteğe bağlı ve zamlı olmasını sağlamak için. 2013 direnişi sayesinde artık Cumartesi günleri yarım gün çalıştıklarını anlatıyor işçiler. 2013’te örgütlü mücadelenin, birlik olmanın kazanım sağladığını görmüşler. Şu anki sorunlarının çözümünü de örgütlenmekte görüyorlar.
Bayteks işçileri iki vardiyalı çalışıyorlar. Gece vardiyası on üç buçuk saat. Ücretler düşük, elden ödeniyor ve sigorta primleri gerçek ücretleri üzerinden yatırılmıyor. Daha önce Seda Nakış olarak Yenibosna’da faaliyet gösteren Bayteks’te çalışan işçilerin hakları hesaplanırken, Seda Nakış’taki çalışma süreleri hesaba katılmıyor. Fabrikada 2012 yılından bu yana iş güvenliği önlemleri alınmış ama göstermelik, hatta işlerinin doğasına aykırı. Daha önceleri de haklı taleplerini meşru mücadele ile almış olan ve bu sektörde yıllardır emeği olan işçiler, işlerine geri dönmek istiyorlar. Ancak kendisine itaat edilmemesini hazmedemeyen patron Sumru Baydemir’in egosu fabrikayı durma noktasına getirmiş. İşlerine geri dönmek isteyen nakış işçileri, sorunların çözümünün haklarına sahip çıkmakla olacağının farkında. Sendikalı olmanın kendilerini daha güçlü kılacağına inanıyorlar. Var olan sendikaların işçilerin taleplerini dile getirmekte zaman zaman yetersiz kaldığını söylüyor, kendi sendikalarını kurma seçeneğini tartışıyorlar.
Bayteks işçilerinin direnişi sürüyor. Destek olmak isteyenler için direniş alanının adresi:
Beşyol Mh. Birlik Cd. Aliağa Çıkmazı Sk. No:4/1 Gülen İş Merkezi  Sefaköy – Küçükçekmece / İstanbul
Kaynak: www.umutsen.org
Bulunduğu kategori : Emek

Yazar hakkında