Çipras’tan Syriza’nın Solunu Tasfiye Hamlesi: Erken Seçim -

 

25 Ocak seçimlerinde sol bir alternatif olarak ve neoliberal politikaları eleştirerek iktidara “umudun temsilcisi” olarak gelen Çipras’ın attığı geri adımların ardı arkası kesilmiyor. Bir süre sistem içinden Troyka politikalarını değiştirebilmenin yollarını arayan ancak her seferinde duvara toslayan Çipras ekibi sonunda havlu atarak seleflerinin politikalarını devam ettirmek zorunda kalmıştı. Hatta bu sürecin sonunda 5 Temmuz tarihinde referanduma gitmiş ve AB ve IMF politikalarına karşı yürümek için net bir halk desteği elde etmişti. Ancak bunun için radikal ve sistem dışı adımlar atması gerektiği açığa çıkan Çipras yönetimi referandumun ertesi günü kendisini destekleyenleri de şok eden bir dönüş ile sol bir alternatif olma konusunda havlu atmıştı.

Referandum sonrasında parti meclis grubunda ve parti üyeleri arasında eleştirilerini yükseltenler yetersiz de olsa Çipras’ın konumu için bir tehdit arz etmeye başladılar. Hatta Syriza yeni memorandumları meclisteki sağ partilerin desteği ile geçirebildi. Aslında pratik olarak koalisyon hükümeti Syriza’nın “hayır” diyen sol muhalefeti sonucunda güven oyu kaybetmiş oluyordu. Bu noktada Çipras sağ partilerin insafına kalıyordu. Hatta Neo Demokratia gibi parti sözcüleri her konuda hükümeti desteklemeyeceklerini söyleyerek aba altında sopa göstermeye de başlamışlardı. Bu aşamada Yunanistan’da Çipras’ın yakın bir zaman içinde erken seçime giderek özellikle meclis grubundaki sol muhalefetten kurtulmak isteyeceği zaten konuşulmaya başlamıştı. Temmuz ayından beri gerek Syriza içindeki sol gruplar gerekse de parlamento dışı Sol, alternatif bir yol ve tavır geliştirebilmek için istişare halindeydi. Syriza içindeki sol platformun internet sitesi olan Iskra’nın düzenlediği konferans da bir nevi gövde gösterisi teşkil etmişti geçtiğimiz ay.

Bu noktada Çipras parti içindeki yılanın başını daha da büyümeden kesmek için erken seçim kararı aldı. Seçimin kesin tarihi yarın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacak. Büyük bir ihtimalle Eylül ayının son haftası gerçekleştirilecek. Çipras istifa ederken muhaliflere Syriza listelerinde yer verilmeyeceğini özel olarak belirtmeyi de ihmal etmedi. Syriza’nın solundaki görüşmelerin hızlanacağını ve yeni bir oluşum ile ya da mevcut Antarsia ile seçime girmeleri ihtimal dahilinde. Bu olasılıkların birkaç gün içinde masaya yatırılarak karara hızla bağlanacağını bekleyebiliriz. Çipras’ın selefi eski başkan Alekos Alavanos’un da bu yeni yapılanma içinde olacağı az önce yaptığı açıklama ile teyit edildi.

Erken seçimde Syriza’nın birinci parti çıkması halinde sol muhalefeti tasfiye ederek Çipras’ın bir nevi “Pasoklaşma” çizgisini devam ettireceğini bekleyebiliriz. Aksi takdirde Çipras’ın parti içindeki konumu ve Syriza’nın yakın gelecekte ne olacağı yeni bir mücadelenin konusu olacaktır.

Bulunduğu kategori : Hariciye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar