Brezilya’da baskı ve direniş: Dev protestodan fotoğraflar -

Çarşamba günü Brezilya’nın başkenti Brasilia’da, 150.000 kişi sokaklara döküldü ve yolsuzluk skandalına karışan başkan Michel Temer’i ve onun dayattığı kemer sıkma politikalarını protesto etti. (Kaynak: Esquerda Diario, Mídia NINJA, LeftVoice).

Çevik kuvvet ve ordu, Temer’i protesto için sokağa çıkan protestoculara şiddetli biçimde müdahale etti. Patlayan en son yolsuzluk skandalının ardından protestocular, Temer’in istifasını istiyor: Geçen hafta ortaya çıkan bir ses kaydıyla, Temer’in tutuklu siyasetçi Eduardo Cunha’ya sus payı amaçlı rüşvet verilmesini onayladığı ortaya çıktı.

Hatırlanacağı gibi Temer ve yandaşları, yolsuzlukla suçladıkları İşçi Partisi hükümetine karşı 2016 yılında bir ‘sivil darbe’ gerçekleştirerek başa gelmişti. (Bkz: http://baslangicdergi.org/brezilyada-sivil-darbe/)

Eylemciler, istifayı reddeden yolsuz başkan Temer’i protesto etti. Eylem ayrıca, hükümetin meclisten geçirmeyi planladığı kemer sıkma tedbirlerine de karşıydı.


 

Çarşamba günkü eylemde devasa kitle, “Temer İstifa!” sloganlarıyla yürüdü. Çevik kuvvet ise protestoculara karşı biber gazı ve plastik mermi kullandı. Asker ve polisin şiddetli saldırısı sonucu en az 49 kişi yaralandı.

Plastik mermiyle yaralanan bir gösterici:Görülmedik bir karar alan Temer, askeri polise, bütün bir hafta boyunca Brasilia sokaklarında devriye atma talimatı verdi. Brezilya’da, askeri diktatörlük (1964-1985) döneminden beri bu tür bir emir verilmemişti. Ancak Perşembe sabahı Temer, hükümetin farklı kesimlerinden, hukukçulardan ve toplumsal hareketlerden gelen tepkiler sonucu bu emri geri çekmek zorunda kaldı.“Brasilia’yı İşgal Et” (Occupy Brasília) pankartıyla yürüyen eylemciler, başkanın istifa etmesini ve yeni bir seçim yapılmasını talep etti. Sağcı güçler ise, yeni başkanın sadece Kongre’nin oylarıyla seçileceği bir dolaylı seçim yapılması için bastırıyor. Buradaki amaç, İşçi Partisi lideri Dilma Roussef’e karşı gerçekleşen sivil darbeyi muhafaza etmek. İşçi Partisi ve solun bazı kesimlerinin talep ettiği gibi doğrudan seçimlerin yapılması halindeyse, İşçi Partisi ve eski lideri Lula iktidara dönebilir.

Temer hükümeti, ayrıca bir dizi neoliberal kemer sıkma tedbiri dayatmak ve sosyal ve ekonomik hakları geri almak istiyor.

Esquerda Diário (Sol Gazete) internet sitesinin editörü Leandro Lanfredi şöyle konuştu: “Brezilya’nın krizinden çıkışın tek yolu, işçi sınıfının hemen bir genel grev örgütleyerek Temer’i göndermesi ve yeni bir kurucu meclis oluşturulması. Neoliberal kemer sıkma politikalarının alt edilmesi için, Brezilyalı işçiler ve halk, kapitalistlerden kopacak bir hükümet talep etmeli. Kapitalistler her zaman için krizin faturasını biz işçilere kesmeye çalışacak.”

twit-brzBrezilya’da ekonomik ve politik kriz derinleşiyor. İşçilerin ve halkın, iktidardayken aynı kemer sıkma politikalarını uygulayan İşçi Partisi’ne yaslanmadan, krizden bağımsız bir çıkış yolu bulup bulamayacağını hep beraber göreceğiz.Protestocular Tarım Bakanlığı binalarını ateşe verdi: 

brz-twt2

 

Bulunduğu kategori : Hariciye

Yazar hakkında