Bazı Erkeklerle Değil, Tüm Erkeklerle ve Erkeklikle Mücadele! -

Tecavüz edildikten sonra bıçaklanarak öldürülen, deliller yok olsun diye cesedi yakıldığından, arkadaşı tarafından ancak elbiselerinden teşhis edilebilen 20 yaşında bir genç kadın, kadınları birikmiş öfkesinin bayrağı oldu. Acımızın, isyanımızın, hıncımızın adı bugün Özgecan.

Özgecan’ın katli, kadınların maruz kaldığı erkek şiddetinin en yaygın bahanelerini üreten kadın-erkek arasındaki romantik ilişkilerin kutlanma ve kutsanma günü olan 14 Şubat’ta sosyal medyayı her zamanki kırmızısından başka bir kırmızıya boyadı, öfkenin kırmızısına. Çok öfkeli ve çok haklıyız tecavüzcü katillerin isimlerini, sosyal medya profillerini, fotoğraflarını çarşaf çarşaf paylaşırken. Kadınları soyisimsiz mağdureler, katillerini adlarının baş harfiyle anılan “kader kurbanları” olarak yeniden üreten haber diline inat, bir Özgecan’ın güzel bakışını paylaşıyoruz, bir katillerinin erillik fışkıran fotoğraflarını.

Bütün bunların ortasında olan bir başka şey daha var, katillerin siyasi kimliklerini ifşa eden fotoğraflarına eşlik eden yorumlar giderek daha görünür hale geliyor: katiller faşist, katiller ülkücü, katil AKP düzeni… Bu yorumlar olup bitenin şimdi daha anlaşılır olduğuna ikna etmeye çalışıyor bizi.

Defalarca söyledik, görünen o ki defalarca daha söylememiz gerekiyor: mevzu kadınların eril şiddete maruz kalması olduğunda muhatabımızın adı belli: ERKEK. Önünde, yanında, sonunda sıfata, belirtece gerek yok. Dahası, bu tanımlamalar bazı erkekleri mahkum ederken, bazı erkekleri aklama potansiyeli taşıyor; bazı erkeklerden gördüğümüz şiddeti görünür kılmak önünde bize engel oluyor. Hiçbir siyasi kimlik, hiçbir kültürel sermaye, hiçbir sıfat erkekleri kategorik olarak aklayamaz, onları erkeklikten azade kılmaz. Bir kere daha söylüyoruz: Tecavüze uğrayan, öldürülen biziz, bize tecavüz eden, öldürenler erkeklerdir. Mücadelemiz, savaşımız erkekliğin tamamıyladır. Nokta.

 

 

 

Bulunduğu kategori : Mor ve Gökkuşağı

Yazar hakkında

İlgili Yazılar