başlangıç dergi yayın hayatına başladı! -

 

Üç Aylık Sosyalist Siyaset Dergisi Başlangıç, 1 Haziran itibarıyla raflardaki yerini aldı. Başlangıç Dergi’nin “Yola Çıkarken” başlıklı bu ilk sayısında Gezi İsyanı’nın ardından ilk yılın çeşitli bakımlardan değerlendirmeleri ve konjonktürel analizler yer alıyor.

Gezi’nin ardından şekillenmekte olan sürecin dinamiklerini ve potansiyellerini tartışan yazısında Foti Benlisoy, sosyalizmin örgütsel-politik krizine odaklanıyor. Ecehan Balta ise bir sosyalist sol değerlendirmesi sunuyor. Gezi İsyanı’nın sınıfsallığı tartışmalarında gelinen noktanın değerlendirmesini yapan Y.Doğan Çetinkaya, bu tartışmalara anlamlı bir katkı sunarak tartışmayı genişletiyor.

Başlangıç’ın ilk sayısında AKP’nin sıklıkla oynadığı “ekonomik başarı” kartının iç yüzünü, gizli dinamiklerini, sinsi politikalarını ve sınıf siyasetinde tetiklediği mücadele alanlarını analiz eden bir dizi yazı da bulunuyor. İsmet Akça, AKP’nin “hegemonya projesi”ni ve kriz dinamiklerini masaya yatırıyor. Ümit Akçay ve Barış Alp Özden ise ekonomik krizi, emek hareketi ile ilişkileri bağlamında ele alıyor. Nazır Kapusuz ise AKP’nin istihdam ve sosyal yardım politikalarının gerçek yüzünü gözler önüne seriyor. Başaran Aksu, kendisi ile yapılan söyleşide, günümüzde emek hareketinin durumunu, sorunlarını ve geleceğini derinlemesine tartışıyor. Yatağan’a yaptığı ziyaret sonrası Ahmet Bekmen, özelleştirmeye karşı örgütlenen işçilerin mücadelesini aktarıyor.

Geçtiğimiz 8 Mart’taki tartışmaların gösterdiklerinden hareket eden Başlangıç Kadın Kolektifi, Kadın Yazıları No.1’de karma örgütlerde siyaset yapmanın zorluklarını tartışıyor ve bu zorlukları aşarak erişmeyi amaçladıkları hedeflerin bir manifestosunu ortaya koyuyor.

Yunanistan solu ile söyleşiler, Michael Karadjis’in kaleminden Bosna’daki ayaklanmanın sınıf siyaseti bakımından bir değerlendirmesi ve yazar ile yapılmış kısa bir söyleşi de Başlangıç’ın ilk sayısında okunabilir.

Başlangıç Dergi ilk etapta İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kitapçılardan temin edilebilir. Diğer illerden dergiyi satın almak isteyenler e-posta yoluyla iletişime geçebilir.

www.baslangicdergi.org

baslangicdergi@gmail.com

Bulunduğu kategori : Uncategorized

Yazar hakkında

İlgili Yazılar