başka bir üniversite mümkün #BenimRektörümRaşitTükel – İstanbul Üniversitesi Öğrenci Dayanışması -

 

İstanbul Üniversitesinde rektörlük seçimlerini Demokratik Üniversite Girişimi adayı Prof. Dr. Raşit Tükel 1202 oy alarak kazandı. İktidara yakınlıklarıyla bilinen Mahmut Ak ve Harun Cansız sırasıyla 908 ve 382 oy alarak ikinci ve üçüncü oldular. YÖK ve Tayyip Erdoğan ise ilk üç adaydan birini rektörlüğe atayacak.

İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişiminin (DÜG) adayı Raşit Tükel’in seçim sürecindeki ”birlikte yönetelim” çağrısı ile ortaya koyduğu ilkelerin bir kısmı şu şekildeydi:

1-Demokratik, katılımcı, özgür ve özerk üniversite için çalışma,
2-Tüm üniversite mensupları için akademik özgürlük ve güvenceli çalışmanın sağlanması,
3-Akademik özerklik ve eğitim araştırma süreçlerinin iyileştirilmesi,
4-Özlük haklarının geliştirilmesi,
5-Öğrenciler için yaşam alanları ve sosyal olanakların sağlanması,
6-Toplum gereksinimlerine öncelik verilmesi,
7-Nesnellik ve tarafsızlık ilkelerinin sağlanması,
8-Saydamlık ve hesap verebilirlik ilkesine özen gösterilmesi,
9-Rektör seçilme sürecinin demokratikleştirilmesi

Üniversite mücadelesi için Raşit Tükel’in seçimleri kazanması önemli bir kırılma ve imkâna işaret etmekte. Zira anti-demokratik bir seçim gerçekleşerek ortaya çıkmış olsa da sonuç, bu zamana kadar solun üniversiteye dair söylediklerinin somut bir kazanımını göstermektedir. “Yarını bugünden kurmak” sözünü klişe olmaktan kurtarıp, hayata geçirmek için önümüzde bir fırsat var. Artık önemli olan üniversite mücadelesi açısından bu fırsatı kaçırmamak ve kalıcı kazanımlar elde edebilmek.

YÖK’ün ve Tayyip Erdoğan’ın atamayı gerçekleştirmesi beklenmeden önümüzdeki kısa süreçte Raşit Tükel’i rektör ilan etmek ve tam da çağrısında olduğu gibi üniversiteyi tüm bileşenleriyle ”birlikte yönetmeye” girişmek gerekmekte. Raşit Tükel’in rektörlüğünün meşrulaştırılması, AKP iktidarının üniversite alanında durdurulması ve toplumsal mücadeleye yeni bir nefes sağlanması açısından önem arz ediyor. Burada önemli olan DÜG’ün ilkelerini görünür kılmak ve bunu da dar grup çıkarlarının peşine düşmekten vazgeçerek, ortak bir çalışmayla gerçekleştirmektir.

Böyle bir hat üniversite mücadelesi açısından kurucu bir iradenin ortaya çıkmasına yol açabilir. Akademisyeninden çalışanına ve öğrencisine kadar, Raşit Tükel’in de katılımıyla forumlar örgütlemek, üniversitedeki sorunlara dair konuşmak, pratik çözüm önerilerini ortaya çıkarmak ve bunları kolektif bir biçimde hayata geçirmek oldukça önemli. AKP ve YÖK üzerindeki gerçek bir baskı ancak bu türden aşağıdan kurulacak mücadeleler sayesinde olabilir. Bu nedenle “Raşit Tükel rektör olsun” demenin ötesine geçip, üniversiteyi yönetmeye dair bir iradeyi ortaya koymamız gerekmekte. Üstelik bu irade sadece öğrenci hareketiyle de kısıtlı olmamalı, akademisyenler ve diğer çalışanlar da bu süreçte en az öğrenciler kadar taşın altına ellerini koymalıdırlar. Bu türden bir kolektif irade yaratmaya cüret etmekten başka şansımız yok.

İstanbul Üniversitesi Forumu üzerinden ortak irade ile ortaya çıkmış #BenimRektörümRaşitTükel sloganı üzerinden üniversiteyi ayağa kaldırmak en önemli ve acil görevimizdir. Fakat bununla birlikte, seçimlerde ortaya çıkan iradeyi, bu iradeyi oluşturan ilkeleri üniversitenin tüm bileşenlerinin kolektif iradesine dönüştürmek ve buradan hareketle fiili-meşru bir muhalefet çizgisini üniversitelerde inşa etmek esas görevimiz. Ancak bunu gerçekleştirdiğimiz takdirde üniversitelerde kalıcı kazanımlar elde etmemiz mümkün olacak.

İstanbul Üniversitesindeki kalıcı bir kazanım, “başka bir üniversite mümkün” sloganını ayaklarını yere basar hale getirecektir. Fakat üniversite mücadelesinin uzun ve sürekli olduğunu görerek hareket etmemiz gerekmekte. Şimdi bunu somutlaştırmak için önümüzde bir fırsat var. Bunda cüretli ve ısrarlı davranmaktan imtina etmememiz gerekiyor. Elimize geçen fırsatı bu sefer kaçırmayalım. Üniversiteyi ve üniversiter siyaseti beraber kuralım, beraber özgürleşelim.

Akademisyenleri, öğrencileri, çalışanları yani tüm üniversite bileşenlerini bu fırsatı bir sıçramaya dönüştürmeye, #BenimRektörümRaşitTükel demeye çağırıyoruz.

Kaybedeceğimiz Hiçbir Şey Yok Ama Kazanabileceğimiz Bir Üniversite Var

Başka Bir Üniversite Mümkün!

İstanbul Üniversitesi Öğrenci Dayanışması 

Bulunduğu kategori : Dâhiliye

Yazar hakkında

İlgili Yazılar