Barışı AKP’den koruyalım! -

AKP’yi durdur, Barışına sahip çık!

11 Nisan Cumartesi günü Genelkurmay Başkanlığı tarafından şu açıklama yapıldı: “Ağrı ili, Diyadin İlçesi Yukarıtütek Köyü bölgesinde ‘bölücü terör örgütü’ mensupları tarafından organize edilen ve ‘Bahar Şenliği’ olarak isimlendirilen etkinlikte bölücü terör örgütünün propagandasının yapılacağı, vatandaşlarımıza seçimde destekledikleri adaylara oy vermeleri konusunda baskı uygulanacağı yönünde bilgi alınmıştır.” Bu bilgi üzerine 15 Jandarma timinden oluşan bir askeri birlik bölgede operasyon başlatmış ve yine Genelkurmay açıklamasına göre 5 gerilla öldürülmüş ve 4 asker yaralanmıştır.

Cumartesi gün içerisinde bölge halkının açıklamalarının yanı sıra yayınlanan fotoğraf ve videolardan nasıl bir provokasyon ile karşı karşıya olduğumuz açıkça görülmektedir.

Sadece 45 seçmenin bulunduğu Yukarıtütek köyünde “seçim güvenliği”ni sağlamak için, halkın düzenlediği fidan ekim şenliğine binlerce askeri unsur, helikopter ve insansız hava aracı ile operasyon başlatan devlet, gerilla ile asker arasında çatışma çıkmasına engel olmak için canlı kalkan olarak hayatını ortaya koyan, yaralı askerlere yardım eden halka ateş açmış ve DBP Diyadin ilçe eski eş başkanı Cezmi Budak’ı katletmiştir.

Cumartesi günü henüz çatışmadan 1-2 saat sonra hükümet yetkilileri ve Cumhur“başkanı” hep bir ağızdan HDP ve Selahattin Demirtaş’ı hedef göstermeye başladılar. Henüz yaşanan çatışmanın detayları bile belli olmadan hükümet ve Cumhur“başkanı”nın yapmış olduğu açıklamalar seçime 2 ay kala bizi nasıl provokatif bir ortamın beklediğini göstermek için yeterlidir.

 

Yapılan operasyon seçim güvenliği için değil, AKP’nin ve Erdoğan’ın “Başkanlık” hayallerinin güvenliği için yapılmıştır.

AKP barış sürecine yönelik faydacı, tehdide dayalı, dayatmacı politikaları ile Roboski katliamı ve Kobane sürecinde göstermiş olduğu tutum sonucunda bölgede ciddi bir oy kaybı ile karşı karşıyadır. Yine bu nedenledir ki AKP HDP’nin toplumsal barış ve kardeşliğe dayalı politikalarının batıda da karşılık bulduğunun ve yaklaşan seçimlerde %10 barajını geçmesinin gerçek bir olasılık olduğunun farkındadır.

Bir yandan parti içerisinde sürekli kriz yaşayan AKP, HDP’nin %10 barajını geçmesi ile bırakın Anayasayı değiştirecek çoğunluğu, meclisi referanduma götürecek sandalye sayısına dahi ulaşmakta zorluk çekecektir.

Hepimiz biliyoruz ki böyle bir senaryo Erdoğan’ın Başkanlık hayallerine son vereceği gibi kendisini büyük oranda siyasetin dışında bırakacaktır.

 

Sadece bu bile seçim tarihi yaklaştıkça ve HDP barajı aşmaya yaklaştıkça, hem bölgede hem de batıda başka provokasyonlar ile karşı karşıya kalacağımızı göstermek için yeterlidir.

 

AKP ve Erdoğan bu seçimlerde HDP’nin barajın altında kalması için her yolu deneyecektir.

 

Cumartesi günü yaşananların ardından bir yandan havuz medyası, hükümet ve Erdoğan HDP ve Selahattin Demirtaş’a saldırırken, diğer yandan tüm barış ve demokrasi güçleri gerçekleri kamuoyu ile paylaşmış ve planlanan provokasyonu büyük ölçüde boşa çıkarmış hatta Genel Kurmay Başkanlığını yaralı askerlere yardım eden halka teşekkür etmek zorunda bırakan bir noktaya getirmiştir.

 

Seçime 2 ay kala manzara nettir. Önümüzde iki seçenek vardır: 7 Haziran seçimlerinin ardından ya Erdoğan ve AKP’nin “Tek Adam”a dayalı baskıcı Başkanlık sistemi öyle ya da böyle hayata geçirilmeye çalışılacak ya da toplumsal muhalefet güçleri buna engel olacaktır.

 

Tüm barış ve demokrasi güçlerini bir yandan 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin %10 barajını geçip meclise girmesi için seferber olmaya, diğer yandan AKP’nin baskıcı politikalarına karşı sokakta, fabrikada, mahallede, hem bölgede hem batıda mücadeleyi yükseltmeye, barışı savunmaya çağırıyoruz.

 

Mecliste HDP, her yerde mücadele!

 

 

 

 

Bulunduğu kategori : Başlangıç Yazıları

Yazar hakkında

İlgili Yazılar