Ataşehir Belediyesi’nde direnen işçiler işbaşı yapıyor! -

Ataşehir Belediyesi’nde ‘güvenlik soruşturması’ gerekçesiyle işten çıkarılan taşeron çalışanlar, belediye önünde kararlı bir direniş sergileyerek kazandı. İşçiler 10 Nisan Salı itibariyle tekrar işbaşı yapacak. 

Direnişin ısrarlı bir biçimde sürmesi ve kamuoyunda yankı yaratması sonucunda, belediye yönetimi geri adım atarak işçileri geri alma kararı verdi. Konuya dair etraflı bilgi almak için, direnişte aktif rol oynayan bir arkadaşımızla görüştük.

Son gelişmeler hakkında bilgi verebilir misin?

Bugün [9 Nisan Pazartesi] tekrar belediyenin önünde toplandık, temsilcilerimiz yönetimle görüşme yaptı. Sonuç olarak tüm arkadaşlarımızın haklarını aldık ve yarın işbaşı yapıyoruz.

Bugüne kadar süreç kesinleşmemişti; bizle ne sözleşme yaptılar, ne de belediyeye giriş kartlarımız açılmıştı. Onların amacı aslında buradaki grubu dağıtmaktı ama olmadı; epey tepki topladılar, işten çıkarılmayan personel de bize destek verdi. Sonuç olarak kazandık. 

Süreci özetleyebilir misin? İşten çıkarmalar ve ardından direniş nasıl gerçekleşti?

Öncelikle bir buçuk ay önce bir güvenlik soruşturması yapılmıştı; o zaman 112 arkadaşımız işten çıkarılmıştı. Ama onlar gündem olmadı, bir direniş sergilenemedi. Arkadaşlar sessiz sedasız çıkarıldı. Ardından, geçen hafta Pazartesi günü, ikinci dalgada 109 kişi olarak biz çıkarıldık. Bahane olarak, ‘Arşiv soruşturmanız olumsuz sonuçlanmıştır’, dendi. ‘İş akdiniz sona ermiştir’ yazan bir kağıt verdiler bize.

Örnek vermek gerekirse, aramızda hakkında elektrik kaçağından dava açılmış ama sonuçlanmadığı halde işten çıkarılan arkadaş var. Ben dahil kimi arkadaşların siyasi davası var ancak bu davalar sonuçlanmış değil. Buna rağmen, soruşturma sonucu ‘olumsuz’ gelmiş durumda. 

Buna tepki olarak 109 kişi olarak bizler toplandık, karar aldık, Salı günü sabahı oturma eylemine başladık.

Daha önce atılan arkadaşlar tepki veremezken sizin direnişe başlamanız nasıl gelişti?

Bildiğim kadarıyla önceki arkadaşları tek tek çıkardılar, bizi ise toplu olarak çağırdılar. Bizim hepimize birden işiniz son verildi diyince, toplandık ve aniden tepki gelişti. Planlı bir şey değildi. Hemen telefon numaralarımızı aldık ve temasa geçtik. Öte yandan bazılarımız birbirimizi 1 Mayıs mahallesinden de tanıyoruz. Konuyla ilgili bir komisyon oluşturduk, ben de o komisyonda yer aldım. Ne yapabileceğimiz konusunda 1 Mayıs mahallesinde bir toplantı yaptık Pazartesi akşamı, ve ertesi sabah oturma eylemine başladık.

Yönetim ne tepki verdi?

İlk gün bize, ‘Yapabileceğimiz hiçbir şey yok, bu valiliğin kararı’ dediler. Ancak oturma eyleminde biz hızla çoğaldık; ilk dalgada çıkarılan arkadaşlar da bize katıldı. Konu Fox TV’ye de çıktı, basında epey gündem oldu. Bunun üzerine belediye başkan yardımcılarından biri geldi ve ‘Biz sadece ailelerinden dolayı olumsuz sonuç alanları geri alacağız’ dedi. Çünkü bizim aramızda hayatında hiç gözaltına alınmadığı halde olumsuz sonuç gelen arkadaşlar da var; misal, babası zamanında cezaevinde yattığı için.

Biz bunu kabul etmedik, tek kişi kalsak bile burada otururuz dedik. Ardından, görevden alınmış belediye başkanı Battal İlgezdi geldi ve ‘Pazartesi günü herkes işbaşı yapacak, işlemleri yapılsın’, dedi. Bu seferki teklif sadece ikinci dalgada işten çıkarılan 109 kişinin geri alınması yönündeydi; biz onu da kabul etmedik ve önceden çıkarılan 112 arkadaşımızın haklarını da talep ettik.

O gruptan da eski hükümlülerin haklarının verilmeyeceği söylendi. Bizse bu arkadaşların geçmişte cezalarını tamamlamış insanlar olduğunu belirttik ve haklarını istedik. Aramızda 5-10 tane işe geri alınamayacak arkadaş var; yönetmelikte ”terör” suçuna karışmamış olması lazım diyor. Bu arkadaşlar yasal olarak geri alınamayacak ama onların ’40 kodu’ ile çıkarılmamasını ve tazminatlarının verilmesini talep ettik. Onu da kabul ettiler.

Kaldı ki, yönetmeliğe göre bu tür kurumların yüzde 2 düzeyinde eski hükümlü çalıştırma yükümlülüğü var. Zaten bizim belediyede 7 bin kadar insan çalışıyor, bunun yüzde 2’sini hesaplarsak 100 kadar eski hükümlüyü işe başlatmak durumundalar.

Meşhur ’40 kodu’ konusundaki gelişme nedir?

İşten çıkarma sonrasında SGK çıkış koduna ’40 kodu’ denen bir kod ekleniyor: KHK ile atıldığın kayda geçiyor ve bu durumda ne tazminat alabiliyorsun, ne işsizlik maaşı. Bu kodla yeni iş bulman da çok zor oluyor; çünkü seni bir nevi damgalıyor. Bu kodu bize uygulayacaklardı aslında; sizi 40 koduyla çıkaracağız dediler. Ancak tepki gösterince bundan geri adım attılar.

Bundan sonra nerede istihdam edileceksiniz?

Bizi taşeron şirketten Belediye İktisadi Teşebbüsü’ne geçirecekler ve soruşturması ‘olumlu’ sonuçlananlar hangi haklardan yararlanıyorsa biz de aynı haklardan yararlanacağız.

Bulunduğu kategori : Emek

Yazar hakkında

İlgili Yazılar